budowa domu

Wybierając ubezpieczenie domu w budowie, należy przeanalizować zakres ochrony, limity oraz wyłączenia odpowiedzialności.

 
Ziemia na której stoją budynki lub budowle, nie podlega ochronie ubezpieczeniowej. Wybierając ubezpieczenie budynku w budowie, należy przeanalizować zakres ochrony, limity oraz wyłączenia odpowiedzialności. W ofertach różnych zakładów ubezpieczeń mogą bowiem wystąpić znaczne różnice.
 

Co można objąć ochroną?

 
Ochrona ubezpieczeniowa domu znajdującego się jeszcze w trakcie budowy może być zawarta w formie podstawowej lub rozszerzonej. Podstawowa forma ochrony obejmuje swoim zakresem te zdarzenia, do których doszło na skutek działania sił natury. Ubezpieczyciele najczęściej zaliczają do nich takie zjawiska jak m.in.: zalanie (z kanalizacji lub przez powódź); pożar, huragan; gradobicie, uderzenie pioruna, osuwanie się ziemi. Ze względu na to, iż każdy zakład ubezpieczeń posiada swoje wewnętrzne regulaminy i ustalenia, warto zakres ochrony sprawdzić w części dotyczącej warunków ogólnych umowy (OWU).
 

Posiadasz polisę? Przestrzegaj przepisy prawa budowlanego!

 
Standardowo z zakresu ubezpieczenia budowy wyłączana jest odpowiedzialność za przesiąkanie wód gruntowych oraz wszelkie szkody wynikające z nieprzestrzegania obowiązków wynikających z prawa budowlanego.
 

Ubezpieczenie domu w budowie – ochrona na każdym etapie prac

 
Co oznacza definicja „dom w budowie”? Ubezpieczenie domu w budowie przeznaczone jest dla tych klientów, którzy posiadają nieruchomość aktualnie nie nadającą się do zamieszkania ze względu na prowadzone prace budowlane. Domem w budowie określa się nieruchomość wznoszoną, przebudowywaną lub rozbudowywaną. Zazwyczaj bywa tak, że zakłady ubezpieczeń określają dom w budowie, który  posiada już wylane fundamenty.
 

Kluczową kwestią jest odpowiednie określenie sumy ubezpieczenia

 
Decydując się na ubezpieczenie domu w trakcie budowę, należy prawidłowo określić sumę ubezpieczenia. To kluczowa kwestia – od której zależy wysokość wypłaconego ewentualnie odszkodowania, które pozwoli na pokrycie kosztów ewentualnych napraw. Warto zwrócić uwagę na to, że wiele firm ubezpieczeniowych zaleca ubezpieczenie domu w budowie na taką wartość, na jaką został oszacowany gotowy dom.
 
Źródło: www.muratordom.pl