W poniedziałek 30 września w Polsce szalała wichura. Silne wiatry w porywach do 100 km/h uszkodziły wiele budynków i samochodów. Jak informował Grzegorz Świszcz, zastępca dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa (RCB) – wskutek wiatru uszkodzonych zostało 397 dachów, w tym 246 na budynkach mieszkalnych. Do dziś trwa usuwanie skutków po przejściu silnych wiatrów. Jak skutecznie ochronić się przed ujemnymi skutkami oddziaływania przyrody?
Ujemne skutki oddziaływania przyrody mogą być ogromne
W skrajnych przypadkach skutki anomalii pogodowych mogą spowodować utratę dorobku całego życia. W ubiegłym tygodniu najwięcej odnotowano w województwach: wielkopolskim (53), śląskim (52), łódzkim (42). O godzinie 6.00 w dniu 1 października bez prądu pozostawało 27 tys. odbiorców. Najwięcej w województwach: mazowieckim (9,7 tys.), łódzkim (10,6 tys.) oraz lubelskim (8,6 tys.). Straż pożarna interweniowała około 6050 razy, a interwencje dotyczyły głównie usuwania wiatrołomów oraz zabezpieczanie uszkodzonych dachów. Straty po przejściu wichur były ogromne.
Polisa mieszkaniowa niezbędna w każdym gospodarstwie domowym
Liczby mówią same za siebie. Częstotliwość silnych wiatrów w Polsce zwiększa się z roku na rok, a skutki zniszczeń po nawałnicach i gradobiciach mogą być ogromne. Mając to na uwadze, aby chronić swój dorobek Polacy powinni odpowiednio go zabezpieczyć. Na rynku ubezpieczeń nie istnieje ochrona ubezpieczeniowa tylko przed samym wiatrem. Zdecydowana większość polis mieszankowych zawiera w swoim zakresie skutki zdarzeń losowych do których zalicza się min. działania silnych wiatrów czy huraganów. Tu jednak należy zwrócić uwagę na definicje poszczególnych zjawisk przyrody. W jednym TU huragan może być zdefiniowany inaczej niż w innym zakładzie ubezpieczeń.
Jak postępować po szkodach spowodowanych przez silne wiatry?
Zaraz po ustąpieniu wichury należy natychmiast przystąpić do działań, aby zapobiec zwiększaniu szkody. Np. w przypadku zerwania dachu należy przenieść wszystkie ruchomości, w miejsce, gdzie nie ulegną zniszczeniu. Niezbędne jest również prowizoryczne zadaszenie. Wszelkie działania należy udokumentować (fotografie, czy nagranie filmu znacznie ułatwi ubezpieczycielowi oszacowanie szkód). Jeśli konstrukcja domu zostanie uszkodzona lub jeśli pomieszczenia w domu zostaną zalane należy również spisać straty.
Jak zgłosić skodę?
Wszelkie niezbędne informacje dotyczące zgłoszenia szkody znajdują się w ogólnych warunkach umowy (OWU). Zazwyczaj ubezpieczyciel zaznacza, iż szkodę należy zgłosić za pomocą infolinii lub pisemnie. W monecie zgłoszenia szkody rozpoczyna się proces likwidacji szkód. Warto pamiętać również o terminach zgłoszenia szkody – te informacje znajdziemy również w części OWU.
Źródło: www.rcb.gov.pl