Ubezpieczenie od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków dla dzieci i młodzieży jest ubezpieczeniem dobrowolnym. Są jednak sytuacje, w których to szkoła lub placówka oświatowa ma obowiązek zakupu polisy NNW dla uczniów.
Ubezpieczenie NNW uczniów jest dobrowolne
Często zapomina się o tym, że umowa ubezpieczenie NNW dla dzieci i młodzieży szkolnej jest ubezpieczeniem dobrowolnym. Polisa ta może być zawarta przez rodziców lub opiekunów prawnych dziecka zarówno indywidualnie, jak i w formie ubezpieczenia grupowego, do którego uczniowie przystępują w szkole. Istotne jest to, że szkoły nie mogą posiadać zapisów w swoich statutach mówiących np. o tym, że uczniowie rozpoczynający szkołę muszę opłacić ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Obecny stan prawny nie nakłada na szkoły i placówki oświatowe obowiązku zawarcia umowy NNW uczniów. Wyjątkiem jest tu jedynie sytuacja, w której szkoła organizuje wycieczkę zagraniczną.
Co ważne żadne przepisy nie upoważniają dyrektorów szkół do podejmowania czynności zawiązanych z zawieraniem umów ubezpieczenia na rzecz uczniów. Podobnie jest z radami rodziców, które nie mają prawnego zezwolenia do zawierania grupowych umów ubezpieczenia NNW a jedynie do wnioskowania w sprawach ich dotyczących.
Warto pamiętać o tym, że to od rodziców zależy czy dziecko będzie ubezpieczone w szkole. A żądanie przez dyrektorów szkół i placówek oświatowych pokrycia kosztów ubezpieczenia NNW szkolnego nie jest dopuszczalne. Dotyczy to również sytuacji, w których szkoły domagają się oświadczeń związanych z odmową zapłaty składki z tytułu dobrowolnej umowy NNW.
Praktyczna nauka zawodu a ubezpieczenie NNW
Zgodnie z przepisami szkoły kierujące uczniów na praktykę muszą zapewnić im ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Jeżeli nauka zawodu organizowana jest poza daną placówką to szkoła ma obowiązek zawarcia umowy NNW. Organy prowadzące szkoły otrzymują subwencję oświatową na realizację zadań szkolnych (m.in. praktyczną naukę zawodu). Co oznacza, że to placówki muszą zadbać o ubezpieczenie i ponieść jego koszty.
Warunki ochrony NNW szkolnego nie zawsze mogą być korzystne
Polisy szkolne mimo swojej potocznej nazwy obowiązują także poza szkołą. Co oznacza, że dzieci objęte są ochroną ubezpieczeniową NNW szkolnego także każdego dnia w domu, w drodze do i ze szkoły oraz podczas obozów, wakacji i ferii. Dlatego tak ważne jest to, by dobrze zapoznać się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia oraz sprawdzić zakres ochrony. Warto sprawdzić czy suma ubezpieczenia obejmuje wszystkie wykupione świadczenia czy też wprowadzone są podlimity. Często niska składka może oznaczać wąski zakres ochrony. Jeżeli oferta szkolna przedstawiona w placówce okaże się mało wystarczająca polisę NNW dla dziecka można wykupić indywidualnie np. kontaktując się ze swoim agentem.
Jednodniowa wycieczka bez NNW – kto ponosi odpowiedzialność?
Jak już wyżej pisaliśmy ubezpieczenie NNW szkolne jest ubezpieczeniem dobrowolnym i uczeń, który wychodzi poza teren szkoły z nauczycielem np. do kina nie musi być ubezpieczony w ramach NNW. Jeżeli podczas wycieczki krajowej uczeń dozna szkody odpowiedzialność za zdarzenie będzie ponosił organ prowadzący, ponieważ to na nim spoczywa obowiązek opieki. Niezapewnienie bezpiecznych warunków nauki i wychowania, które określone są a art.5 ust. 7 pkt 1 ustawy o systemie oświaty otwiera drogę do wytoczenia przeciwko szkole powództwa o zapłatę odszkodowania lub zadośćuczynienie za poniesioną krzywdę.
Warto jednak pamiętać o tym, że zawarcie ubezpieczenia NNW szkolnego mimo tego, że jest dobrowolne może okazać się dobrym rozwiązaniem. W razie szkody środki z polisy NNW mogą stanowić szybką, rzeczywistą pomoc zapewniając środki na powrót do zdrowia.
Źródło: portaloswiatowy.pl