Swoją premierę miał nowatorski na rynku bezpłatny poradnik „Vademecum zdrowia”, który ukazał się inicjatywy TUW Polskiego Zakładu Ubezpieczeń Wzajemnych i pod merytorycznym patronatem jego Rady Naukowej. Dokument zawiera podstawowe informacje dotyczące zdrowia i motywuje do profilaktyki.
Nowa inicjatywa TUW PZUW
„Vademecum zdrowia” – bezpłatny poradnik dla pacjentów ukazał się z inicjatywy TUW Polskiego Zakładu Ubezpieczeń Wzajemnych, pod merytorycznym patronatem jego Rady Naukowej.
– Odpowiadamy na społeczne potrzeby i wyzwania. „Vademecum zdrowia” jest konsekwencją naukowego raportu o stanie zdrowia Polaków po pandemii, który ogłosiliśmy w zeszłym roku. Sformułowane w raporcie wnioski i zalecenia dotyczyły promocji zdrowia i profilaktyki zdrowotnej. Z tą intencją przygotowaliśmy przystępny poradnik dla pacjentów, który dostarcza ważnej wiedzy i w prosty sposób odpowiada na nieproste pytania – mówi prezes TUW PZUW Rafał Kiliński.
Jak podkreśla prof. dr hab. n. med. Aneta Nitsch-Osuch, konsultant naukowy poradnika, aby wygrać z chorobą, trzeba ją wyprzedzić.
– Wykrycie choroby, gdy nie daje jeszcze objawów, ułatwia jej leczenie i zwiększa szanse na wyzdrowienie. Dlatego nie wolno zaniedbywać regularnych badań. Ważne jest też, aby szybko reagować na wszystkie niepokojące sygnały organizmu, które mogą świadczyć o tym, że rozwija się w nim choroba. „Vademecum zdrowia” niesie informacje na ten temat – tłumaczy prof. Nitsch-Osuch, która kieruje Zakładem Medycyny Społecznej i Zdrowia Publicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Bezpłatny poradnik dla pacjentów
Poradnik liczy 100 stron i zawiera informacje na temat tego, jakie badania, w jakim wieku i jak często należy robić. Co więcej, w dokumencie znajdziemy opisy dolegliwości, które mogą być oznaką poważnych schorzeń. Poradnik wskazuje na symptomy zawału serca i udaru, a także nowotworów, cukrzycy i innych groźnych chorób. Instruuje również, co należy zrobić, gdy się pojawią. Przygotowane opracowanie podpowiada także, jak się przygotować do wizyty u lekarza, do badań czy pobytu w szpitalu. Vademecum ma pomagać w leczeniu i rekonwalescencji dzięki praktycznym informacjom o tym, jak zażywać leki, aby zadziałały i jakiej diety przestrzegać w przypadku różnych schorzeń.
– Dzięki takim inicjatywom, jak „Vademecum zdrowia”, chcemy wspierać ważne społecznie cele. Zdrowie jest wśród nich najważniejsze. Dlatego wspomagamy też szpitale w zakupie nowoczesnego sprzętu. Organizujemy szkolenia dla lekarzy i personelu medycznego, aby zapewnić jak najlepszą opiekę pacjentom – dodaje prezes TUW PZUW Rafał Kiliński.
Rekomendacje i kompleksowe opracowania
Przypominamy, że TUW PZUW to największe towarzystwo ubezpieczeń wzajemnych w Polsce. Firma ubezpiecza prawie 200 szpitali i innych podmiotów leczniczych. Co istotne, ubezpieczyciel działa na zasadzie not for profit. Wynika to z tego, że jego działalność opiera się na współpracy ubezpieczonych, którzy są jednocześnie członkami towarzystwa.
Warto podkreślić, że po wybuchu pandemii Rada Naukowa TUW PZUW jako pierwsza w Polsce wydała rekomendacje dotyczące postępowania z pacjentami, u których podejrzewa się zakażenie COVID-19. Pod jej kierunkiem powstał „Raport o zdrowiu Polaków – diagnoza po pandemii”, jedyne jak dotąd kompleksowe opracowanie na ten temat.
„Vademecum zdrowia” jest dostępne na stronie internetowej ubezpieczyciela.
źródło: PZU SA