Kardiobus Fundacji NEUCA dla Zdrowia ponownie wyruszył w trasę. Będzie w nim można bezpłatnie wykonać badanie kardiologiczne oraz zmierzyć poziom cukru we krwi. Do akcji Fundacji NEUCA dla Zdrowia włączyło się również TU Zdrowie, które zachęca swoich klientów do profilaktyki w kierunku chorób sercowo-naczyniowych.
Bezpłatne badania profilaktyczne
Niestety choroby układu krążenia stanowią jedną z najczęstszych przyczyn przedwczesnych zgonów w Polsce i obok cukrzycy, uznawane są za epidemię XXI wieku. W kardiobusie Fundacji NEUCA dla Zdrowia, który do końca czerwca ma odwiedzić niemal 40 miejscowości w całym kraju będzie można bezpłatnie i bezpiecznie wykonać badania profilaktyczne w celu prewencji właśnie tych jednostek chorobowych.
– W kardiobusie każdy pacjent ma możliwość wykonania badania EKG, pomiaru ciśnienia oraz przy nadwadze – badania BMI. Badanie EKG jest szczególnie wskazane u osób z nadciśnieniem tętniczym oraz chorobami układu sercowo-naczyniowego, takimi jak miażdżyca lub po przebytym zawale serca. Jest ono konieczne w przypadku niepokojących objawów, czyli bólu w klatce piersiowej, duszności oraz zawrotów głowy. Objawy te mogą świadczyć o zagrożeniu jakim są postcovidowe choroby sercowo-naczyniowe. Zawał mięśnia sercowego jest jednym z trzech najczęściej spotykanych kardiologicznych powikłań po przejściu COVID-19. Pozostałe dwa to niewydolność serca i zaburzenia rytmu serca. Z tego względu Polskie Towarzystwo Kardiologiczne apeluje, aby monitorować swoje zdrowie, nawet kiedy jesteśmy ozdrowieńcami bądź osobami zaszczepionymi. Dotyczy to również osób w młodym wieku – mówi Bogusława Golus- Jankowska, Prezes Fundacji NEUCA dla Zdrowia.
Niepokojące statystyki
Pomimo tego, że zawał częściej jest przypisywany mężczyznom, to temat ten dotyczy także młodych i aktywnych zawodowo kobiet. Dane pokazują, że każdego dnia na choroby serca umiera około 250 kobiet w Polsce, a przyczyną co trzeciego zgonu jest zawał serca. W 2016 r. z powodu chorób układu krążenia zmarło 93 tys. kobiet, co stanowiło 51 proc. wszystkich ich zgonów. Statystyki z roku na rok są bardziej niepokojące.
– Dodatkowo w kardiobusie umożliwiamy pacjentom samodzielne wykonanie pomiaru poziomu cukru we krwi. Nad poprawnością badania czuwa personel zapewniający instruktaż oraz bezpieczne warunki do wykonania tych czynności. Jest to o tyle ważne, że cukrzyca jest dziś zjawiskiem globalnym. Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna (IDF) szacuje, że na świecie z cukrzycą żyje obecnie co dziesiąta dorosła osoba, a w Europie 36% osób nawet nie wie, że ma cukrzycę – dodaje Prezes Fundacji NEUCA dla Zdrowia.
Z raportu Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że w latach 2013-2018 odnotowano14-procentowy wzrost zachorowalności wśród dorosłych Polaków. A na cukrzycę w naszym kraju choruje 9,1% ludności. Zagrożenie stanowi również insulinooporność oraz zespół metaboliczny, który znacząco podwyższa ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 (3-6-krotnie) oraz zdarzeń sercowo-naczyniowych i zgonu bez względu na przyczynę (około 2-krotnie). Właśnie z tego powodu Fundacja NEUCA dla Zdrowia podjęła się przesiewowego badania poziomu glikemii we krwi
Jak zapisać się na bezpłatne badanie?
Udział w badaniu w kardiobusie Fundacji NEUCA dla Zdrowia jest bezpłatny, jednak należy się na nie wcześniej zapisać. Można tego dokonać pod tym samym adresem, gdzie odbywać się będą badania – ale nie później niż w przeddzień badania. Z opublikowanych informacji wynika, że badania odbywają się w godzinach 10:00 – 16:00, a w kardiobusie będą odbywać się tylko umówione wizyty. Co istotne, zapraszani są pacjenci, którzy nie mają podejrzeń zakażenia koronawirusem i posiadają maseczki zakrywające usta i nos.
Do akcji promującej badania profilaktyczne Fundacji NEUCA dla Zdrowia włączyło się TU Zdrowie. O możliwości skorzystania z bezpłatnych badań zostaną poinformowani wszyscy ubezpieczeni. Ubezpieczyciel wspiera również kampanię poprzez media i serwisy społecznościowe.
Źródło: TU Zdrowie