Jeśli ubezpieczyciel nie zweryfikował stanu zdrowia klienta przed zawarciem umowy, to teraz nie może uchylać się od odpowiedzialności – tak brzmią pierwsze wyroki sądów, które potwierdzają stanowisko Rzecznika Finansowego.
Jak podaje „Dziennik Gazeta Prawna” (18.08.16) „ Przed kilku laty, podczas boomu mieszkaniowego, wiele chorych osób zawarło życiowe polisy zabezpieczające kredyty hipoteczne. Teraz zaś ubezpieczyciele odmawiają wypłacenia odszkodowań, jeśli ubezpieczony chorował przed przystąpieniem do umowy, traktując to jako naruszenie OWU zwalniające ich z odpowiedzialności”.
Główny specjalista w Biurze Rzecznika Finansowego Cezary Orłowski, przyznaje, że problem może dotykać tysięcy osób. Widać to po ilości roszczeń, które masowo wpływają do Rzecznika Finansów.
Gazeta podaje, że według instytucji sprawa jest jasna: „ Jeśli ubezpieczyciel nie zweryfikował stanu zdrowia klienta przed zawarciem umowy, to teraz nie może uchylać się od odpowiedzialności. I to zdanie coraz częściej podzielają sądy, np. Sąd Okręgowy w Koszalinie (sygn. akt I C 152/12), który uznał, że zakład ma możliwość weryfikacji stanu zdrowia przed zawarciem umowy, np. w formie ankiety medycznej. Jeśli zaś czyni to po zdarzeniu, to doprowadza do zawarcia „pustej polisy”, w ramach której klient nie ma ochrony mimo zachowania warunków umowy, m.in. opłacania składek, a towarzystwo odnosi wyłącznie korzyści”
Cezary Orłowski podkreśla, że nie należy jeszcze kilku wyroków sądów brać za regułę. Jednak Rzecznik podpowiada, że w razie wystąpienia do sądu orzecznictwo to wykorzystać w konstruowaniu pozwu.
Źródło: www.gazetaprawna.pl