Jak wynika z Systemu Informacji Oświatowej w ubiegłym roku szkolnym wypadkom uległo ponad 71 tysięcy dzieci. Najwięcej incydentów miało miejsce w szkołach podstawowych, bo ponad 32 tysięcy. Tam odnotowano najwięcej złamań rąk, skręconych kostek i wybitych zębów.

 
Rodzice co roku na początku roku szkolnego płacą za ubezpieczenie swoich pociech. Niestety większość nich wybiera oferty grupowane, które oferują ubezpieczenie na bardzo wąski zakres ochrony i niską sumę ubezpieczenie. Najwięcej wypadków z uszczerbkiem na zdrowiu zdarza się podczas przerw szkolnych, na zajęciach W-F, podczas gry w piłkę, siatkówkę, koszykówkę, ale również wspólnych zabaw, np. wyścigów. Potencjalnie niebezpieczna może okazać się też droga ze szkoły i do szkoły.
 
Anna Materny z Gothaer TU SA podkreśla, że najważniejsza w ubezpieczeniach jest suma gwarancyjna : „Najważniejsza jest suma ubezpieczenia. Niska składka oznacza również niską sumę ubezpieczenia a co za tym idzie niskie świadczenie, które może być niemiłym zaskoczeniem dla rodziców, ale zazwyczaj już po wypadku . W przypadku zdarzeń, które skutkują długotrwałymi problemami zdrowotnymi, ciągnącymi się kilka miesięcy lub lat, zdarza się, że pełne koszty leczenia, rehabilitacji i zabiegów są zdecydowanie wyższe niż wypłacone świadczenie”. Dlatego też warto zastanowić się nad wyborem polisy indywidualnej która daje nam o wiele szerszą ochronę ubezpieczenia.
 
Dzięki polisie indywidualnej możemy wybrać taką sumę, która pozwoli na pełną ochronę w razie wypadku. Co ważne polisa obejmuje zdarzenia, które miały miejsce w szkole, ale także poza nią. Dziecko objęte jest ochroną przez całą dobę, przez cały rok, a także w wakacje, niezależnie od tego, czy siedzi w szkolnej ławie, czy ma korepetycje, zajęcia pozalekcyjne, jest na zajęciach baletu czy jeździ na rowerze. „Przy zakupie indywidualnego ubezpieczenia NNW, podobnie jak przy polisach grupowych, warto zwrócić uwagę na sumę ubezpieczenia. To od jej wysokości zależy bezpośrednio wysokość ustalanych świadczeń. Im suma ubezpieczenia będzie wyższa, tym wyższa będzie wypłata należnego świadczenia. Decydując się na ubezpieczenie warto sprawdzić również jego zakres. Ochrona obejmuje następstwa nieszczęśliwych wypadków polegające na uszkodzeniu ciała, rozstroju zdrowia lub śmierci”- dodaje Materny.
 
Należy pamiętać, że ubezpieczyciel wypłaca świadczenia z tytułu uszczerbku na zdrowiu, który pozostał po zakończonym leczeniu, ale często również pokrywa koszty wizyt lekarskich, zabiegów ambulatoryjnych, operacji, zakupu lekarstw opatrunków, czy rehabilitacji.
 
W przypadku braku jakiejkolwiek polisy warto pomyśleć o zabezpieczeniu chociażby na czas wyjazdu wakacyjnego: „Ubezpieczenia turystyczne są dostępne zazwyczaj w różnych wariantach, obejmujących uprawianie sportów wodnych, ekstremalnych, czy zwykły wypoczynek w Polsce i za granicą. Co obejmuje polisa na wyjazd zagraniczny? Przede wszystkim ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą powstałe w wyniku nagłego zachorowania lub nieszczęśliwego wypadku, zapewniające organizacje pomocy medycznej i leczenia oraz pokrycie ich kosztów- dodaje ekspertka ds. ubezpieczeń.
 
Źródło: www.gothaer.pl