Zastanawiałeś się kiedyś od czego zależy wysokość składki za ubezpieczenie OC. Czemu się różni? Dlaczego sąsiad mający taki sam samochód jak Ty płaci mniej? Wyjaśnimy dlaczego tak się dzieje.
Skąd wynika wysokość składki?
Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe. Jest zawierane zawsze na 12 miesięcy.Każdy zakład ubezpieczeniowy idealnie oblicza wysokość składki. TU wylicza ryzyko szkodowości na podstawie różnych parametrów.
Najważniejsze czynniki wpływające na cenę składki to:
– Okres posiadania prawa jazdy- im wcześniej mamy uprawnienia tym lepiej
– Rejon- wysokość składki w tym przypadku zależy od regionu. W miejscach, gdzie statystycznie dochodzi częściej do wypadków, składka może być wyższa
– Dane samochodu- bardzo ważne jest rok produkcji, pojemność, przebieg i moc silnika
– Bezszkodowość- kierowcy, którzy pokazali, że nie brali udziału w żadnej kolizji lub wypadku mogą liczyć na zniżki.
– Wiek kierowcy- im młodszy to doświadczenie za kierownicą jest mniejsze.
W praktyce wygląda tak, że najwięcej za składkę OC będą płacić młodzi kierowcy, którzy dopiero co zdali prawo jazdy. Wynika to przede wszystkim z braku doświadczenia na drodze i statystykami. Udowodniono, że młodzi kierowcy powodują najwięcej wypadków.
Płacąc za składkę OC „z góry” można obniżyć swoja składkę. Powszechną praktyką jest także fakt, żeby „dopisać się” do dowodu rejestracyjnego np. ojca. Spowoduje to również obniżenie ceny. Jednak najlepszą opcją na wysokość składek jest bezszkodowa jazda. Bezwypadkowość jest w cenie.