7 czerwca Urząd Komisji Nadzoru Finansowego poinformował o cofnięciu przez Narodowy Bank Słowacji zezwolenia na prowadzenie działalności ubezpieczeniowej przez NOVIS Insurance Company. Ubezpieczyciel prowadził działalność również na terenie Polski.
Wycofanie zezwolenia na prowadzenie działalności ubezpieczeniowej
UKNF poinformował, że decyzją z 1 czerwca 2023 r. Narodowy Bank Słowacji (Národná banka Slovenska – NBS) cofnął zezwolenie na prowadzenie działalności ubezpieczeniowej przez NOVIS Insurance Company, NOVIS Versicherungsgesellschaft, NOVIS Compagnia di Assicurazioni, NOVIS Poist’ovňa a.s. (NOVIS).
NOVIS to zakład ubezpieczeń na życie zarejestrowany od 2014 roku na Słowacji, który podlega nadzorowi NBS. Ubezpieczyciel prowadził działalność transgraniczną w ramach swobody przedsiębiorczości nie tylko w Austrii, Czechach i Niemczech, a także w ramach swobody świadczenia usług w Finlandii, Islandii, Litwie, Polsce, Szwecji, Węgrzech oraz we Włoszech.
Dlaczego cofnięto zezwolenie wobec zakładu ubezpieczeń NOVIS?
Z opublikowanych informacji wynika, że powodem decyzji NBS o wycofaniu zezwolenia na prowadzenie działalności ubezpieczeniowej przez NOVIS było nieprzestrzeganie dyrektywy Wypłacalność II w zakresie wymogów kapitałowych, zarządzania ryzykiem oraz w związku ze zmianami warunków umów ubezpieczeń.
Istotną kwestią jest to, że decyzja o wycofaniu zezwolenia dla NOVIS obowiązuje od 5 czerwca 2023 r., czyli od dnia, w którym NBS poinformował o tym fakcie na swojej stronie internetowej.
Co cofnięcie zezwolenia oznacza dla Klientów NOVIS?
Należy podkreślić, że od dnia obowiązywania decyzji, NOVIS nie może zawierać nowych umów ubezpieczeń. Jednak cofnięcie zezwolenia nie wpływa na ważność i obowiązywanie dotychczas zawartych umów ubezpieczeń. W przypadku wątpliwości, posiadacze zakupionych polis ubezpieczeniowych powinni w pierwszej kolejności skontaktować się z ubezpieczycielem, czyli firmą NOVIS. Klienci towarzystwa mogą także zwrócić się z pytaniami dotyczącymi polis do słowackiego organu nadzoru.
Warto dodać, że w dalszych krokach NBS złoży wniosek do sądu o rozwiązanie spółki NOVIS w celu wszczęcia postępowania likwidacyjnego oraz o ustanowienie likwidatora w celu przeprowadzenia tego postępowania. Następnie firma zostanie postawiony w stan likwidacji celem zaspokojenia roszczeń ubezpieczających i innych wierzycieli. Likwidator poinformuje wszystkich ubezpieczających będących klientami NOVIS (również tych spoza terytorium Republiki Słowackiej) o postawieniu zakładu w stan likwidacji i zwróci się do nich z prośbą o formalne zgłaszanie roszczeń wobec NOVIS.
UKNF pozostaje w kontakcie z Europejskim Urzędem Nadzoru Ubezpieczeń oraz Pracowniczych Programów Emerytalnych (EIOPA), Narodowym Bankiem Słowacji oraz organami nadzoru ubezpieczeniowego z państw członkowskich UE, w których dystrybuowane były produkty NOVIS.
Źródło: KNF