Jak pokazują badania*, aż 74% kobiet zostaje tzw. „ambasadorami zdrowia”. Osoba w rodzinie, do której kierujemy się w pierwszej kolejności w przypadku choroby, to zazwyczaj kobieta:  to matka, albo partnerka.
 
W rodzinach, to przeważnie kobiety przestrzegają regularnych badań i dbają o profilaktykę. Zazwyczaj mają też dużą wiedzę na temat chorób, które mogą dotknąć je same, albo najbliższych. Kobieta skupia się na tym, aby jak najdłużej pozostać w dobrej formie i nie bagatelizuje żadnych objawów w przeciwieństwie do mężczyzn, którzy dwa razy rzadziej przyznają się do jakichkolwiek oznak choroby, a tym samym przesuwają w czasie wizytę u lekarza.
 
Różnice w podejściu do zdrowia widać wyraźnie między kobietami a mężczyznami. Według badań USP Zdrowie, kobiety częściej przestrzegają zaleceń lekarza, aż 91% stosuje się do jego wskazówek. W badaniu ankietowani określili też różne sposoby dbania o zdrowie. Osoba do której pozostali zgłaszają się o poradę i która na bieżąco poszerza swoją wiedzę na temat zdrowia to według badania tzw. „ambasador zdrowia”. W 74% przypadków taką rolę przybiera kobieta. Aż 39% kobiet sprawdza w Internecie informacje zarówno przed jak i po wizycie u lekarza. Taki sam odsetek pań regularnie czyta na temat tego jak można zachować i poprawić swoje zdrowie. Dla porównania jedynie 26% mężczyzn poszerza swoją wiedzę na ten temat.
 
Dane NFZ pokazują,  że kobiety żyją dłużej, a ich leczenie jest mniej kosztowne że koszt świadczeń zdrowotnych mężczyzn jest wyższy niż kobiet. Zignorowane dolegliwości z czasów aktywności zawodowej, dają o sobie znać zazwyczaj po 55 roku życia mężczyzny, wtedy to też znacznie wzrastają wydatki na leczenie. Systematyczność kobiet w pielęgnowaniu dobrej formy na co dzień, a w przypadku złego samopoczucia efektywna współpraca z lekarzem, dają widoczne rezultaty.
 
Jak ocenia dr Justyna Talarek z Concordii Ubezpieczenia to kobiety, jako matki dbają o ubezpieczenie członków rodziny: „Chociaż ojcowie częściej są osobami ubezpieczonymi w ramach polisy życiowej, jednak to kobiety, a szczególnie matki są tego siłą sprawczą. Kobiety również dokładniej analizują zawartość takiej oferty i poszczególne parametry. Zapewne wynika to właśnie z zaangażowanie w profilaktykę i bardziej emocjonalnego stosunku do ochrony zdrowia”.
 
Źródło: www.concordiaubezpieczenia.pl
 
*Raport USP Zdrowie „Style zdrowia Polaków 2013”.