Wraz z pierwszym powiewem wiosny w Polsce zaczyna się czas ślubów. W ubiegłym roku prawie 200 tys. par stanęło na ślubnym kobiercu, co oznacza, że restauracje, hotele i weselne sale musiały zmierzyć się z organizacją przyjęć weselnych niemal w każdy weekend. Wesele to również cała machina organizacyjna – która wiąże się z wieloma ryzykami. Ubezpieczenie dla restauratorów chroni ich od skutków wielu nieprzewidzianych sytuacji. 

 
Średni koszt polskiego wesela to kilkadziesiąt tysięcy złotych. Oczywiście zdarzają się takie przyjęcia, które znacznie te kwotę przewyższają. Organizacja wesela to ogromna machina, która rusza na kilka miesięcy przed planowanym ślubem. Każda para młoda chce, aby ten dzień był szczególny – jednak przy tak wielkim przedsięwzięciu mogą zdarzyć się różnego rodzaju przykre sytuacje. Powierzając organizację wesela właścicielom lokali, czy restauracji, para młoda powinna mieć pewność, że zadbają oni o najwyższe standardy obsługi.
 

Na co zwrócić uwagę ubezpieczając lokal?

 
Marcin Pabiś – Dyrektor Biura Ubezpieczeń Majątkowych Concordia Ubezpieczenia zwraca uwagę na to, czym powinni kierować się właściciele restauracji organizujących wesela: „Niestety czasem nawet najbardziej drobiazgowe przygotowania do sezonu weselnego nie ustrzegą nas przed wszystkimi ryzykami. Zawsze może się bowiem zdarzyć, że na skutek poważnej awarii nie będziemy w stanie zapewnić usług, do świadczenia których zobowiązaliśmy się w podpisanej z klientem umowie. Warto więc pamiętać, aby ubezpieczając nasz lokal zawrzeć w polisie klauzulę „czyste straty finansowe”, która zapewni pokrycie roszczeń wynikających z niemożliwości realizacji umowy. Natomiast rozszerzenie polisy o szkody w rzeczach pod kontrolą oraz o OC za szkody w rzeczach wniesionych, uchroni nas przed konsekwencjami finansowymi np. zalania, podczas którego uszkodzone zostaną rzeczy naszych gości – np. prezenty czy sprzęt elektroniczny”.
 

Concordia: Polisa OC pokryje roszczenia gości weselnych w przypadku różnych zdarzeń

 
Właściciel restauracji  powinien być chroniony na wypadek zdarzeń, w których szkodę z winy restauratora ponosi klient, pracownik lub kontrahent. Przykładem na tego typu wydarzenia może być zatrucie pokarmowe gości, poparzenia, roszczenia pracowników z tytułu wypadku przy pracy itp. Jeśli w restauracji znajduje się szatnia, można rozszerzyć ochronę o szkody w rzeczach pod kontrolą. Dobrze jest również pamiętać o OC organizatora imprez niemasowych. To na wypadek, gdy szkoda dotknie uczestników organizowanego w restauracji wesela czy imprezy integracyjnej.
 
Źródło: www.concordiaubezpieczenia.pl