Zgodnie z przepisami prawa budowlanego, każdy właściciel domu ma obowiązek wykonywania kontroli i przeglądów najważniejszych instalacji m.in. gazowej, elektrycznej, wentylacji. Zakłady ubezpieczeń również nakładają na właścicieli domów obowiązki, których nieprzestrzeganie może wiele kosztować. Jednym z przeglądów, który powinien odbywać się w każdym domu czy raz do roku jest przegląd kominiarski.

 

Nieprzestrzeganie warunków umowy może sporo kosztować

 
Tego typu przeglądy najczęściej powinny być realizowane raz do roku i to na właścicielu domu lub administratorze budynku spoczywa obowiązek pamiętania o nich, umawiania odpowiednich specjalistów i dbania, aby ich zalecenia zostały wdrożone. W przypadku mieszkań, sprawa jest prostsza – tutaj o przeglądy dba spółdzielnia mieszkaniowa lub zarządca. Jednak na właścicielu mieszkania spoczywa obowiązek udostępnienia lokalu na czas przeglądu.
 

Concordia: Jednym z przeglądów, który powinien odbywać się w naszym domu czy mieszkaniu raz do roku jest przegląd kominiarski

 
Brak przeglądu wiązać się może nie tylko z karą finansową od inspekcji budowlanej czy w skrajnych przypadkach także odcięciem gazu w mieszkaniu z uwagi na duże niebezpieczeństwo. Dotkliwe konsekwencje możemy ponieść także tracąc możliwość otrzymania odszkodowania od ubezpieczyciela, jeśli posiadamy polisę i dojdzie do pożaru. „Decydując się na ubezpieczenie mieszkania czy domu każdorazowo określany jest zakres ubezpieczenia. W warunkach ogólnych każdej umowy ubezpieczeniowej są wskazane przypadki, w których towarzystwo ubezpieczeniowe wyjaśnia, kiedy poszkodowany otrzyma, a kiedy – nie odszkodowania. Jednym z takich przypadków jest sytuacja gdy brakuje aktualnych przeglądów instalacji w domach” podkreśla Piotr Adamczyk – dyrektor Biura Likwidacji Szkód Concordii Ubezpieczenia.
 

Wykonywanie przeglądów leży po stronie właściciela

 
Ekspert z Concordia Ubezpieczenia dodaje: „W przypadku wystąpienia szkody, ubezpieczyciel na pewno zapyta poszkodowanego o dokument potwierdzający wykonanie przeglądu. W przypadku wystąpienia szkody, gdzie przyczyną jest np. niedrożność przewodów kominowych, ubezpieczyciel poprosi o okazanie rachunku, paragonu, czy chociażby zaświadczenia od kominiarza – czeladnika lub mistrza w rzemiośle kominiarskim. Ważne, aby mieć taki dowód. Pamiętajmy także, że konsekwencją niewywiązywania się z obowiązków, jak np. coroczny przegląd kominiarski, może być właśnie ograniczenie lub nawet odmowa wypłaty odszkodowania, jeśli miało to wpływ na powstanie szkody”.
 

Zawierając umowę ubezpieczenia domu zawsze powinniśmy pamiętać o dokładnym zapoznaniu się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia

 
Tam bowiem są tam wszystkie szczegóły ubezpieczenia wraz z obowiązkami – jako osoby ubezpieczonej. Będąc właścicielem domu, musimy bezwzględnie pamiętać o czynnościach jakie są na nas nałożone.
 
Źródło: www.farmer.pl