Do 25 września duże firmy mają czas na porozumienie z pracownikami ws. instytucji prowadzącej PPK. Dobrowolny i powszechny system długoterminowego oszczędzania zawarty jest w ustawie, która weszła w życie 1 stycznia 2019 r.
1 stycznia 2019 r. weszła w życie ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych
Wprowadza ona dobrowolny i powszechny system długoterminowego oszczędzania. Do programu może przystąpić każda osoba zatrudniona, która podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym. Oszczędności tworzone będą wspólnie przez pracowników, pracodawców oraz państwo. Do środy 25 września przedsiębiorcy, którzy zatrudniają co najmniej 250 osób mają czas na porozumienie się z pracownikami co do wyboru instytucji finansowej, która będzie prowadziła Pracownicze Plany Kapitałowe w firmie.
„Jeżeli na miesiąc przed upływem terminu, w którym podmiot zatrudniający jest obowiązany do zawarcia umowy o zarządzanie PPK, nie zostanie osiągnięte porozumienie (…), podmiot zatrudniający wybiera instytucję finansową, z którą zostanie zawarta umowa o zarządzanie PPK” – czytamy w ustawie o Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK). Do programu może przystąpić każda osoba zatrudniona, która podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym. Oszczędności tworzone będą wspólnie przez pracowników, pracodawców oraz państwo.
Zgodnie z ustawą, od 1 lipca tego roku, jako pierwsi do systemu wchodzą największe przedsiębiorstwa zatrudniające co najmniej 250 osób
Następnie , co 6 miesięcy – do stycznia 2021 r. – system będzie wprowadzany w coraz to mniejszych instytucjach. Polski Fundusz Rozwoju, który jest odpowiedzialny za uruchomienie i wdrożenie PPK zakłada, że systemem docelowo zostanie objętych nawet 7-8 mln osób.Ustawa o PPK przewiduje termin do 25 października na zawarcie umowy o zarządzanie z instytucjami finansowymi.
Źródło: www.money.pl