Allianz, PKO Życie, Open Life i Ergo Hestia dołączają do grona towarzystw ubezpieczeniowych, które borykają się ze zbiorowymi pozwami ze strony oszukanych klientów. Dotychczas ten problem miały tylko Aegon, Generali, Skandia, AXA i TU Europa.
 
W maju złożymy pierwszy z przygotowywanych .przez nas pozwów przeciwko Open Life. W czerwcu chcemy złożyć pozew przeciwko Allianz. Pracujemy także nad pozwem przeciwko PKO Życie – informuje mec. Anna Lengiewicz z warszawskiej kancelarii prawnej LWB.
 
Na celowniku kancelarii jest także sopocka Ergo Hestia, ponieważ zaczęli pojawiać się klienci, którzy twierdzą, że są oszukiwani przez TU.
 
Sprawa rozchodzi się o dwie rzeczy: bardzo wysokie opłaty likwidacyjne za wcześniejsze zakończenie inwestycji, oraz produkty strukturyzowane, które były oferowane klientom jako lokaty, a w rzeczywistości z oszczędnościami nie miały nic wspólnego.
 
Obrywa się także urzędnikom, którzy nie potrafią pomóc oszukanym klientom. Mówi się, że KNF zbagatelizował problem, który zgłaszało mu ponad 500 osób.
 
Komisja Nadzoru Finansowego nic nie robi i toleruje patologie na rynku. Ministerstwo Finansów idzie w jej ślady. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów jest słaby i poza kilkoma karami, które nałożył w październiku ubiegłego roku, nie zrobił zbyt dużo. Rzecznik Ubezpieczonych stara się, ale ma za słabe kompetencje. Jesteśmy skazani na dochodzenia naszych praw w sądach – zauważa Jacek Łęcki, prezes stowarzyszenia Przywiązani do Polisy.
 
Warto dodać, że stowarzyszenie ma już na koncie duży sukces jakim było zmuszenie Aegon do wprowadzenia zapisu, że  każdy klient będzie mógł wycofać oszczędności z polisy z UFK, jeśli uiści opłatę w wysokości 1 proc. zgromadzonych środków.