
Ubezpieczenie typu AC mini, minicasco czy small AC może stanowić alternatywę dla pełnego autocasco. Produkt ten ma węższy zakres ochrony, przez co można go kupić w zdecydowanie niższej cenie. Jaką dokładnie ochronę zapewnia mini AC i ile kosztuje?
Ubezpieczenie AC a AC mini – czym się różni?
AC to dobrowolne ubezpieczenie komunikacyjne. Produkt ten zapewnia pokrycie szkód np. powstałych w wyniku wypadku, kradzieży czy pożaru. Zakres ochrony zależy o wybranej przez nas oferty, ponieważ dostępne na rynku polisy różnią się między sobą nie tylko cenowo, ale też zakresowo. Z zasady autocasco może okazać się przydatne w takich sytuacjach, jak np. uszkodzenie samochodu w wyniku działania sił natury, nieznanych osób czy nawet przez kierującego. Jeśli jednak chcemy się zabezpieczyć tylko przed kosztami wybranych ryzyk, możemy zdecydować się na polisę mini AC, czyli AC ze znacznie okrojonym zakresem. To, co dokładnie obejmuje taka polisy, zależy od konkretnego ubezpieczyciela i zawartej umowy. Wszelkie informacje na ten temat znajdziemy w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU).
AC czy mini AC – co wybrać?
Stosunkowo nowy samochód czy też zakupiony w salonie, warto objąć ubezpieczeniem autocasco. Szczególnie, że produkt ten zapewnia ochronę także w przypadku drobnych uszkodzeń takich, jak np. zarysowanie lakieru czy wgnieciony błotnik. Mając taką polisę nie będziemy musieli ponosić kosztów usuwania szkód z własnej kieszeni. Natomiast kierowcy, którzy posiadają kilkunastoletni samochód lub kupują auto na rynku wtórnym mogą zdecydować się na mini AC. Tym bardziej, że właścicielom kilkuletnich aut zazwyczaj zależy na tym, by z ubezpieczenia zostały pokryte te najbardziej kosztowne straty, które wiążą się, np. z całkowitym zniszczeniem czy kradzieżą samochodu. Minicasco warto kupić, gdy:
- właścicielowi zależy na ochronie na wypadek szkody całkowitej lub kradzieży,
- posiadacz nie chce ponosić kosztu pełnego ubezpieczenia AC, ale chciałby dodatkowo zabezpieczyć swój samochód,
- właściciel pojazdu nie ma jeszcze zniżek na autocasco.
Pamiętajmy, że niezależnie od wybranej oferty ubezpieczyciel w określonych przypadkach może odmówić wypłaty odszkodowania lub zmniejszyć jego wysokość. Sytuacje, w których się tak stanie, są opisane w OWU, w części dotyczącej wyłączeń odpowiedzialności. Dotyczą one najczęściej szkód, które powstały, gdy np. pojazd nie miał aktualnych badań technicznych, a zdarzenie jest następstwem złego stanu technicznego.
Ile kosztuje minicasco?
Warto zdawać sobie sprawę, że minicasco w UNIQA można nabyć już w cenie 89 zł rocznie. Jednak trzeba wziąć pod uwagę, że obejmuje ono ochronę ubezpieczeniową szkody polegającej na uszkodzeniu lub zniszczeniu pojazdu wskutek działania sił przyrody oraz kradzieży z włamaniem pojazdu lub jego części. Co istotne, im wyższa jest suma takiej polisy i większy jej zakres, tym więcej zapłacimy za ochronę.
Pamiętajmy też, by przy wyborze oferty zwrócić uwagę na jej zakres, kwoty sum ubezpieczenia czy udział własny w szkodzie. Jak już wspominaliśmy, produkty oferowane przez różnych ubezpieczycieli różnią się zakresem odpowiedzialności. Z tego powodu dokładnie zweryfikujmy OWU i sprawdźmy w jakich sytuacjach nie otrzymamy odszkodowania z mini AC. Z pewnością minicasco może być dobrą alternatywą dla AC. Szczególnie, jeśli ofertę dobrze dopasujemy do swoich potrzeb.
Źródło: UNIQA