Obecnie obowiązujące przepisy wymagają, aby fizjoterapeuci prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, zarejestrowali się jako podmiot leczniczy do końca listopada tego roku. To ma się jednak zmienić. Projektowane zmiany w ustawie o działalności leczniczej i ustawie o zawodzie fizjoterapeuty zakładają wprowadzenie okresu przejściowego, umożliwiającego prowadzenie działalności gospodarczej bez wpisu do rejestru podmiotów leczniczych do dnia 31 października 2019 r.
Przepisy maja się zmienić
Projektowane zmiany w ustawie o działalności leczniczej i ustawie o zawodzie fizjoterapeuty zakładają wprowadzenie okresu przejściowego, umożliwiającego prowadzenie działalności gospodarczej bez wpisu do rejestru podmiotów leczniczych do dnia 31 października 2019 r. Po tym terminie będzie można wybrać formę prawną prowadzonej działalności.
Zniesienie obowiązku nie oznacza, że fizjoterapeuta prowadzący działalność gospodarczą nie będzie mógł zarejestrować podmiotu leczniczego
„Po wejściu w życie nowych przepisów będzie można zarejestrować się zarówno jako podmiot leczniczy, jak i praktyka zawodowa – jako indywidualna lub grupowa praktyka fizjoterapeutyczna. Nowe przepisy zakładają, że okres przejściowy ma trwać do końca października 2019 r., po którym fizjoterapeuta prowadzący działalność gospodarczą będzie musiał wybrać formę prawną prowadzonej działalności– zastrzega ekspert.
Nowe przepisy dotyczą też kwestii obowiązkowego ubezpieczenia dla fizjoterapeutów
W myśl projektowanych ustaw o działalności leczniczej i o zawodzie fizjoterapeuty fizjoterapeuci będą mogli rejestrować swoje jednoosobowo prowadzone firmy jako indywidualne lub grupowe praktyki fizjoterapeutyczne. Podobnie więc jak lekarze i pielęgniarki nie będą musieli zakładać podmiotów leczniczych.
INTER Polska: „Ubezpieczenie, podobnie jak w przypadku lekarzy i pielęgniarek, to ważna część zawodu fizjoterapeuty”
Andrzej Twardowski, dyrektor Biura Ubezpieczeń Medycznych i OC Inter Polska wyjaśnia: „Ubezpieczenie, podobnie jak w przypadku lekarzy i pielęgniarek, to ważna część zawodu fizjoterapeuty. Odpowiedzialność cywilna za błędy w procesie fizjoterapeutycznym to przede wszystkim odpowiedzialność finansowa. Odpowiednia polisa chroni fizjoterapeutę przed płaceniem odszkodowań, zadośćuczynień i rent z własnej kieszeni. Prawo nakłada na fizjoterapeutów posiadanie odpowiedniej polisy odpowiedzialności cywilnej (OC)”
Obowiązek ubezpieczeniowy i zakres polisy zależy od formy prawnej, jaką posiada prowadzona przez fizjoterapeutę firma
Ekspert z INTER Polska wyjaśnia również, jakie ubezpieczenie powinien posiadać fizjoterapeuta w myśl aktualnie obowiązujących przepisów oraz jakie będzie musiał mieć po wejściu w życie planowanych nowelizacji ustaw. Jak wskazuje – obowiązek ubezpieczeniowy i zakres polisy zależy od formy prawnej, jaką posiada prowadzona przez fizjoterapeutę firma.
„Zgodnie z obecnym stanem prawnym każdy fizjoterapeuta prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą w formie podmiotu leczniczego ma obowiązek wykupienia ubezpieczenia obowiązkowego OC z sumami gwarancyjnymi 75 tys. euro na jedno zdarzenie i 350 tys. euro na wszystkie zdarzenia. Projekt zmian prawnych zakłada zniesienie obowiązku rejestracji jednoosobowych firm jako podmiotów leczniczych. Obowiązek ten ma zostać zniesiony w listopadzie 2018 roku. Od tego momentu osoby prowadzące działalność gospodarczą nie w formie podmiotów leczniczych będą podlegały dobrowolnemu ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej”
Osoby prowadzące działalność gospodarcza które nie określiły się jako podmiot leczniczy lub praktyka zawodowa, nadal nie będą podlegały dobrowolnemu ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej do końca roku przejściowego
Ekspert wskazuje, że w myśl planowanych nowelizacji możliwość uzyskania wpisu jako praktyka zawodowa przez fizjoterapeutów prowadzących działalność gospodarczą będzie możliwe od 1 kwietnia 2019 roku.
Źródło: www.interpolska.pl