lekarz

Zawód lekarza uznawany jest powszechnie jako zawód społecznego zaufania. Najmniejszy błąd lekarski może spowodować utratę zdrowia lub życia pacjentów. Jedynym pewnym zabezpieczeniem przed finansowymi konsekwencjami błędów medycznych, zdarzeń niepożądanych i szkód w mieniu pacjenta jest odpowiednia polisa OC. 

Eksperci Inter Polska wskazali najistotniejsze korzyści z OC obowiązkowych i dobrowolnych dla lekarzy, którzy prowadzącą indywidualną, specjalistyczną lub grupową praktykę lekarską zarejestrowaną w Okręgowej Izbie Lekarskiej.

Od czego chroni OC zawodowe przeznaczone dla środowiska lekarskiego?

Ustawowo wymagane ubezpieczenie daje ochronę ubezpieczonemu przede wszystkim w momencie wyrządzenia szkody pacjentowi. OC dla lekarzy chroni również mienie, które zostało uszkodzone w wyniku wypadku, np. w trakcie wykonywania działalności leczniczej (także podczas praktyk studenckich i staży). Ochronie podlega także mienie znajdujące się w pieczy, pod dozorem lub kontrolą osób objętych ubezpieczeniem.

Ochrona przydatna w razie konieczności wypłaty zadośćuczynienia za błąd lekarski

Wysoki limit ubezpieczenia zapewnia ochronę w szczególności, gdy lekarz popełnił błąd. Zadośćuczynienie wówczas zostanie pokryte właśnie z polisy jednak do wysokości nie wyższej niż ustalony jest limit w polisie.

Negatywne komentarze w sieci mogą zniszczyć karierę lekarską

Jak wynika z badań*, aż 98 proc. pacjentów, którzy doznali uszczerbku na zdrowiu, publikują w sieci komentarze o negatywnym lub neutralnym wydźwięku. Sprawy trafiają także na wokandę. W tym trudnym czasie szczególnie ważna jest transparentność w działaniu. Badacze, uwzględniając rosnącą siłę sieci, przeprowadzili miesięczną analizę treści online. W badanym okresie na portalach i w serwisach społecznościowych pojawiło się 215 materiałów na temat błędów lekarskich i błędnych diagnoz. Jedynie trzy materiały miały wydźwięk pozytywny, co pokazuje, jak źle odbierane są wszelkie zjawiska związane z popełnianiem błędów przez lekarzy.

Większość Polaków, bo 78 proc. ma zaufanie do lekarzy. Jednocześnie w badaniu* „Opinie o błędach medycznych i zaufaniu do lekarzy” przeprowadzonym przez CBOS 41 proc. zadeklarowała, że spotkała się z błędem w leczeniu, niedbalstwem lub brakiem należytej staranności, którego następstwem był uszczerbek na zdrowiu pacjenta. I tak 26 proc. badanych spotkało się ze źle postawioną diagnozą, 7 proc. – ze złym leczeniem w szpitalu lub nieprawidłowo wykonaną operacją, a 5 proc. – z nieodpowiednio podanym lekarstwem.

Andrzej Twardowski, Dyrektor Biura Ubezpieczeń Medycznych i OC, TU INTER Polska S.A. wyjaśnia na czym polega ochrona przeznaczona dla zawodu lekarza

„Zawód lekarza wiąże się z ogromną odpowiedzialnością, ale też z ryzykiem wyrządzenia szkody na zdrowiu pacjenta. Jedynym pewnym zabezpieczeniem przed finansowymi konsekwencjami błędów medycznych, zdarzeń niepożądanych i szkód w mieniu pacjenta jest odpowiednia polisa OC. Lekarze prowadzący praktykę lekarską muszą posiadać polisę obowiązkową z zakresem regulowanym przepisami prawa. Jest to jednak zakres minimalny i każdy lekarz powinien sobie zadać pytanie, czy taka ochrona jest dla niego wystarczająca. Ochronę ubezpieczeniową można zwiększyć podnosząc sumę ubezpieczenia do kwoty nawet 350 tys. euro na jedno zdarzenie, w zależności od charakteru pracy lekarza, jego specjalizacji oraz indywidualnych potrzeb. Zachęcamy wszystkich ubezpieczonych u nas lekarzy do rozważenia oferty pakietowej, która daje zdecydowanie szerszą ochronę w atrakcyjnej cenie. Praktycznie nie mamy dziś klientów bez dodatkowej polisy ochrony prawnej, która pozwala na zabezpieczenie się przed m.in. wysokimi kosztami szeroko rozumianych usług prawnych, które musiałby ponieść lekarz w związku z prowadzeniem sporu prawnego. Potwierdza to głęboką potrzebę zapewnienia sobie poczucia bezpieczeństwa przez lekarzy”.

*„Opinie o błędach medycznych i zaufaniu do lekarzy” przeprowadzonym przez CBOS