13 listopada w Genewie odbyła się 37. Edycja Międzynarodowego Kongresu AIAG. W wydarzeniu, którego tematem były „Ubezpieczenia rolne: kluczowe narzędzie zarządzania ryzykiem rolników” uczestniczyło kilkunastu polskich ubezpieczycieli, a wśród nich przedstawiciele InterRisk.
Międzynarodowy kongres AIAG
W ceremonii otwarcia 37. Edycji Międzynarodowego Kongresu AIAG, który miał miejsce 13 listopada w Genewie wzięło udział około 350 uczestników, w tym przedstawiciele InterRisk. Tematem wydarzenia były „Ubezpieczenia rolne: kluczowe narzędzie zarządzania ryzykiem rolników”. Podczas dwudniowej konferencji ubezpieczyciele rolni i reasekuratorzy mieli doskonałą okazję ku temu, by wymienić poglądy na kluczowe tematy dotyczące segmentu rolnego w kontekście ubezpieczeń.
Jak możemy przeczytać, Yaelle Cruchon i Alexis Tissot mówili o wyzwaniach stojących przed rolnictwem z własnego doświadczenia jako rolnicy. Z kolei Bernard Lehmann, przewodniczący panelu ekspertów wysokiego szczebla przy ONZ, mówił o bezpieczeństwie żywnościowym i ważnym wkładzie ubezpieczycieli. Michael Feitknecht, Fenaco, i Christoph Carlen, Agroscope, przedstawili dogłębny wgląd w projekt Arable Farming 2035, który dotyczy adaptacji rolnictwa do zmian klimatycznych.
Ważny partner w ubezpieczeniach dla rolnictwa
Na Międzynarodowym Kongresie AIAG Prezes Zarządu InterRisk Piotr Narloch był głosem polskiej branży i wypowiadał się w imieniu ubezpieczycieli, którzy mają w ofercie ubezpieczenie upraw. Prezes towarzystwa w panelu zatytułowanym ,,Polskie partnerstwo prywatno-publiczne jako dotowany system wpierający ochronę ubezpieczeniową w sektorze Agro” poruszył ważne kwestie związane z działalnością ubezpieczycieli w sektorze rolnym. W swoim wystąpieniu wiele uwagi poświęcił, m.in. analizie rynku i ewolucji ubezpieczeń w Polsce, a także suszy jako wyzwaniu dla Polski oraz zmianach klimatycznych i ich wpływowi na rynek ubezpieczeń. W obszernej prezentacji zostały wykorzystane dane dostarczone przez Polską Izbę Ubezpieczeń.
Anomalie pogodowe zagrożeniem dla rolnictwa
Warto dodać, że w ostatnich miesiącach mogliśmy zaobserwować, jak katastrofalne w skutkach mogą być anomalie pogodowe. Z raportu Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) wynika, że kontynent europejski nagrzewa się dwukrotnie szybciej niż reszta świata. Niestety szczególnie dotkliwe były ostatnie dwa lata. W Europie wystąpiły zarówno ekstremalne upały, susze, pożary, jak i inne anomalie pogodowe. Z tego powodu tak istotne jest to, aby być dobrze ubezpieczonym w momentach niespodziewanych zmian pogodowych.
Źródło: InterRisk TU S.A. Vienna Insurance Group