Analizy SALTUS Ubezpieczenia wskazują, że osoby posiadające prywatne ubezpieczenie zdrowotne korzystają średnio z 12,5 świadczeń medycznych rocznie. Co ciekawe, kobiety prawie dwukrotnie częściej chodzą do lekarzy, a najwięcej pacjentów w przychodniach prywatnych to osoby pomiędzy 30. a 50. rokiem życia. 

Popularna prywatna opieka medyczna 

Z analizy zachowań osób posiadających ubezpieczenie zdrowotne w SALTUS Ubezpieczenia wynika, że w 2024 roku korzystano średnio z 12,5 konsultacji lekarskich czy badań. Dla porównania dane publikowane przez Główny Urząd Statystyczny pokazują, że ze świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych korzystamy rzadziej. I chociaż nie ma jeszcze dokładnych informacji za ten rok, to w zeszłym było to przeciętnie 9,2 porad ambulatoryjnych w przeliczeniu na jednego mieszkańca, a wzrost w porównaniu z rokiem poprzednim wyniósł jedynie 6% (z 8,7). Dlatego można założyć, że przy zachowaniu, a nawet podwojeniu tego tempa wzrostu nie będzie to liczba większa od świadczeń prywatnych. 

– Ta dysproporcja wynika przede wszystkim z dwóch przyczyn. Po pierwsze z długiego czasu oczekiwania na wizyty i badania w placówkach publicznych. To z roku na rok skłania kolejne osoby do korzystania ze świadczeń medycznych prywatnie, czy to w formie pojedynczych wizyt, czy zakupu ubezpieczenia zdrowotnego lub pakietu medycznego w sieci przychodni. Osoby te rzadko kiedy wracają potem do szukania pomocy ambulatoryjnej w ramach NFZ, i to jest druga przyczyna. Nie bez znaczenia jest również fakt, że prywatna opieka medyczna jest już w wielu branżach powszechnym benefitem pracowniczym – mówi Rafał Romaniuk, Dyrektor Działu Ubezpieczeń Zdrowotnych i Pracowniczych. 

Z danych Polskiej Izby Ubezpieczeń wynika, że prywatne ubezpieczenie zdrowotne pod koniec pierwszego półrocza tego roku posiadało 5,1 mln Polaków – było to o 11,9% więcej niż rok wcześniej. 

Kto najwięcej korzystał z prywatnych świadczeń? 

Ze statystyk SALTUS Ubezpieczenia wynika, że z dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych prawie dwa razy częściej (90% więcej) niż mężczyźni korzystają kobiety. Biorąc z kolei pod uwagę wiek ubezpieczonych, największą grupę pacjentów stanowią osoby w wieku 30-50 lat (27,5% świadczeń), na drugim miejscu są osoby pomiędzy 20. a 30. rokiem życia i osoby w wieku 50-60 lat (po 14,5% świadczeń). Z kolei osoby po 60. roku życia i niepełnoletni stanowią po 5% pacjentów w przychodniach prywatnych. 

– W niepublicznych placówkach ubezpieczeni najczęściej wykonują badania laboratoryjne, które stanowią 43% realizowanych za naszym pośrednictwem świadczeń. Na drugim miejscu mamy konsultacje internistyczne i specjalistyczne, to 30% umawianych wizyt w placówkach medycznych. Na trzecim znajduje się z kolei rehabilitacja, 9% ogółu. Spodziewam się, że w przyszłym roku niewiele zmieni się w sposobie korzystania z tych świadczeń, ale zakładam, że na pewno zwiększy się liczba osób szukających prywatnej pomocy. Szczególnie w obszarze konsultacji specjalistycznych i świadczeń rehabilitacyjnych – mówi Rafał Romaniuk z SALTUS Ubezpieczenia. 

Z jakich konsultacji i badań korzystano najczęściej w 2024 roku? 

Z opublikowanych informacji wynika, że w 2024 w ramach prywatnego leczenia najczęściej odwiedzano takich lekarzy, jak: 

  • Internista, 
  • Ginekolog, 
  • Ortopeda, 
  • Dermatolog, 
  • Okulista. 

Z kolei do najczęściej wykonywanych badań możemy zaliczyć: 

  • Badania tarczycy (TSH, fT3, fT4), 
  • Morfologia pełna, 
  • Kontrola poziomu glukozy, 
  • Badanie ALT (enzym wątroby), 
  • Lipidogram. 

Źródło: SALTUS Ubezpieczenia, brandscope.pl