Sezon żniw już się rozpoczął a z nim powrócił temat ubezpieczenia kombajnów, który budzi wiele wątpliwości.
 

Ubezpieczenie OC
 
Zasadność wykupienia ubezpieczenia OC wynika z przepisów Ustawy z dn. 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych oraz z Ustawy- Prawo o ruchu drogowym.
 
Kombajn, który nie osiąga prędkości powyżej 25 km/h traktowany jest jako pojazd wolnobieżny i nie podlega rejestracji. Dlatego chcąc poruszać się po drodze publicznej należy posiadać ubezpieczenie OC.
 
Rolnik, który posiada obowiązkowe ubezpieczenie OC rolnika z tyt. posiadania gospodarstwa rolnego ma objęte ochroną również szkody spowodowane przez pojazdy wolnobieżne wykorzystywane w związku prowadzeniem tego gospodarstwa. Niestety często się zdarza, że funkcjonariusze Policji kwestionują taką polisę i przekazują sprawę do UFG. Dodatkowo dochodzi zapis, że ubezpieczenie pokrywa szkody spowodowane w związku z prowadzeniem danego gospodarstwa. Inaczej ma się sprawa jeśli rolnik będzie jechał na inne pole, w przeciwnym kierunku niż jego gospodarstwo (co oczywiście jest trudne do udowodnienia).
 
Osoba fizyczna nie będąca rolnikiem lub firma chcąc poruszać się swoim kombajnem po drogach publicznych musi posiadać ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych.  Polisa na pojazd wolnobieżny może być wykupiona z rocznym okresem ubezpieczenia lub tylko na kilka miesięcy (najczęściej są to 3 m-ce) np. tylko na okres żniw.
 
Zgodnie z zapisami Ustawy- Prawo o ruchu drogowym,  kombajn może poruszać się po drodze publicznej ze zdemontowanym hederem a jego szerokość nie może przekraczać 3m. Dodatkowo wszystkie ostre elementy pojazdu powinny być właściwie zabezpieczone. W sytuacji, gdy kombajn zbożowy  ( ze zdemontowanym hederem) ma szerokość do 3,5 m. może poruszać się po drodze publicznej jako pojazd nienormatywny tylko na podstawie zezwolenia kategorii II, o którym mowa w art. 64b Ustawy Prawo o ruchu drogowym.
 
Dodatkowa ochrona
 
Właściciele kombajnów, które cały sezon żniw wykorzystywane są zarobkowo wiedzą, że warto ubezpieczyć swój sprzęt od ewentualnych uszkodzeń. Biorąc pod uwagę warunki w jakich prowadzone są prace na polu to niewiele brakuje, aby iskra roznieciła pożar, który nie tylko może pochłonąć zbiory ale również pojazd i maszyny wykorzystywane przy zbiorach. Z uwagi na fakt, że nowoczesne kombajny posiadają wyposażenie warte kilkaset tysięcy złotych to często klienci poszukują najlepszej oferty. W zależności od TU mamy kilka form polis dedykowanych dla tego typu pojazdów.
 
Kombajn można ubezpieczyć jako mienie ruchome wykorzystywane w gospodarstwie rolnym – przykładowo PZU obejmuje ochroną ubezpieczeniową sprzęt rolniczy od zdarzeń losowych, w tym od ognia. Ubezpieczyciel jest wolny odpowiedzialności jeśli rolnik będzie świadczył usługę koszenia odpłatnie a nie w ramach tzw. pomocy sąsiedzkiej.
 
Ciekawym rozwiązaniem są ubezpieczenia pakietowe, które zapewniają kompleksową ochronę. Wśród nich dużym powodzeniem cieszą się oferty Agro Ekspert w Concordii, Agro Casco w InterRisk i GoAgro w Gothaer.
 
Innym rozwiązaniem jest ubezpieczenie Autocasco, najlepiej według formuły All Risk. Takie polisy można wykupić z rocznym lub krótkoterminowym okresem ubezpieczenia np. w PZU już za 1381 zł na rok przy sumie ubezpieczenia 150.000 zł.
 
Rolnik, który własnym sprzętem będzie kosił i młócił własne zboże powinien przed wyjazdem w pole wykupić polisę ubezpieczeniową z ochroną zbóż od ryzyka ognia. Taka polisa zapewni odszkodowanie w sytuacji, gdy podczas prac iskra roznieci pożar w wyniku, którego spłoną plony.