Zdrowych i spokojnych Świąt – tego najczęściej sobie życzymy w okresie świątecznym. Jednak dane pokazują, że pod koniec grudnia nasze domy niestety są narażone na szereg niespodziewanych zdarzeń. Od drobnych wypadków, jak przelanie choinki, aż po poważne w skutkach szkody takie, jak pożar.
Świąteczne wypadki ubezpieczeniowe
Niestety mimo zachowania ostrożności świąteczne wypadki nie zawsze nas omijają. Dane ubezpieczycieli wskazują, że czy to z powodu ferworu przygotowań, czy bożonarodzeniowej ekscytacji, nasze domy w okresie świątecznym narażone są na szereg różnych niespodziewanych sytuacji. Czasami wystarczy chwila, by przewrócona świeczka wywołała pożar. Poniżej przedstawiamy kilka szkód, które są prawdziwe i pochodzą ze zgłoszeń Klientów Allianz z lat 2016-2020.
Jakie szkody zgłaszają Klienci w Święta?
Niestety nawet samo sprzątanie może spowodować szkodę. Okazuje się, że w trakcie przedświątecznych porządków często dochodzi do zniszczeń – od uszkodzonej kabiny prysznicowej, aż po stłuczoną szybę. Z pewnością stłuczony talerz nie jest wielką stratą. Ale talerz, który rozbija się na płycie indukcyjnej tanowi już poważny problem. Tym bardziej, że wymiana płyty przed samymi Świętami to dodatkowy wydatek. Święta także nieodłącznie kojarzą nam się z tradycyjnym jedzeniem. Niestety, czasem jego przygotowanie może doprowadzić do poważnej szkody, tak jak w przypadku Klienta Allianz, który wędził świąteczną szynkę – umieszczona w piwnicy wędzarnia wywołała pożar w domu.
Jak wiadomo, nie zawsze udaje nam się przygotować każde świąteczne danie perfekcyjnie. Warto jednak trzymać emocje na wodzy, gdyż garnek wrzucony z dużą siłą do granitowego zlewu może doprowadzić do jego pęknięcia.
Bez wątpienia świeczki pomagają stworzyć wyjątkową atmosferę. Okazuje się jednak, że jedna świeczka może spowodować ogromne szkody: spalone dywany, zniszczone stoły i krzesła, zadymione mieszkanie. I takie zgłoszenia trafiają do ubezpieczycieli w okresie świątecznym co roku.
– Kiedy obudziłem się rano, 25 grudnia, czyli w pierwszy dzień Świąt, poczułem dziwny zapach. Wyszedłem na korytarz i okazało się, że widoczność na piętrze, na klatce schodowej i w pomieszczeniach, które nie były zamknięte, jest zerowa. Przyczyną był stroik, który zapalił się od świecy. Najprawdopodobniej ogień tlił się przez całą noc – tak zdarzenie opisuje jeden z Klientów Allianz.
Źródłem pożaru może stać się także kominek. Niestety, z otwartym ogniem nie ma żartów i nawet w okresie świątecznym dochodzi do tego typu zdarzeń. Co więcej, z kominkiem łączą się również inne potencjalne szkody. Najczęściej zniszczeniu ulega szyba – powodem pęknięcia może być czasami zbyt wysoka temperatura czy uderzenie kolanem.
Zdarza się też, że świąteczne prezenty trafiają nie do tych osób, do których powinny. Skradzione perfumy, biżuteria, zegarek to tylko kilka przykładów przedmiotów, które stały się łupem złodzieja jeszcze przed Świętami. Okazuje się, że kradzieże z włamaniem w Święta zdarzają się szczególnie często. Może to wynikać z tego, że wiele osób decyduje się w tym okresie na podróż czy rodzinne wizyty – a opuszczony dom stanowi okazję dla złodziei. Pamiętajmy więc o tym, by przed świątecznym wyjazdem zachować odpowiednie środki ostrożności, inaczej stracić możemy nie tylko prezenty, ale cały dobytek.
Noworoczne szkody
Także imprezy Sylwestrowe przynoszą ze sobą nieoczekiwanie zdarzenia. Przykładowo w domu, na skutek uderzenia petardy mogą popękać szyby. Czasami petardy i zimne ognie potrafią przysporzyć jeszcze więcej problemów. Nieumyślne podpalenie altanki na działce Klienta Allianz to jedna z takich szkód.
Zdarza się, że w Nowy Rok do naszego domu próbuje dostać się nocny wędrowiec 😉 Efektem tej pomyłki może być zniszczony płot, ogród, parapet, elewacja i rolety antywłamaniowe.
Jak widać okres okołoświąteczny obfituje w różne niespodziewane wydarzenia, dlatego warto zadbać o odpowiednie ubezpieczenie. Dzięki polisie finansowe konsekwencje tego typu zdarzeń będą mniej dotkliwe.
Źródło: Allianz