Kardiobus Fundacji NEUCA dla Zdrowia ponownie wyrusza w trasę i tym razem odwiedzi Śląsk, Małopolskę i Opolszczyznę. Dzięki tej akcji będzie można bezpłatnie wykonać badanie kardiologiczne oraz zmierzyć poziom cukru we krwi. Do wydarzenia przyłączyło się także TU Zdrowie. 

Bezpłatne badania kardiologiczne 

Z opublikowanych informacji wynika, że Kardiobus Fundacji NEUCA wyruszy w drogę 3 listopada w Krakowie, a trasę zakończy 1 grudnia w Katowicach. Po drodze odwiedzi także Opole, Siemianowice Śląskie, Sosnowiec, Bielsko-Białą i Tarnów. 

– W kardiobusie każdy pacjent ma możliwość wykonania badania EKG, pomiaru ciśnienia oraz przy nadwadze – badania BMI. Badanie EKG jest szczególnie wskazane u osób z nadciśnieniem tętniczym oraz chorobami układu sercowo-naczyniowego, takimi jak miażdżyca lub po przebytym zawale serca. Jest ono konieczne w przypadku niepokojących objawów, czyli bólu w klatce piersiowej, duszności oraz zawrotów głowy. Objawy te mogą świadczyć o zagrożeniu, jakim są postcovidowe choroby sercowo-naczyniowe. Zawał mięśnia sercowego jest jednym z trzech najczęściej spotykanych kardiologicznych powikłań po przejściu COVID-19. Pozostałe dwa to niewydolność serca i zaburzenia rytmu serca. Z tego względu Polskie Towarzystwo Kardiologiczne apeluje, aby monitorować swoje zdrowie, nawet kiedy jesteśmy ozdrowieńcami bądź osobami zaszczepionymi. Dotyczy to również osób w młodym wieku – mówi Bogusława Golus- Jankowska, Prezes Fundacji NEUCA dla Zdrowia. 

TU Zdrowie zwraca uwagę, że pomimo tego, że zawał przypisywany jest częściej mężczyznom, temat dotyczy również młodych i aktywnych zawodowo kobiet. Statystyki pokazują, że każdego dnia na choroby serca umiera około 250 kobiet w Polsce, a przyczyną co trzeciego zgonu jest zawał serca. W 2016 r. z powodu chorób układu krążenia zmarło 93 tys. kobiet, co stanowiło 51 proc. wszystkich ich zgonów. Jednak dane te z roku na rok są bardziej niepokojące.

Przesiewowe badania glikemii 

Podczas akcji będzie można także zmierzyć poziom cukru we krwi. 

– Dodatkowo w kardiobusie umożliwiamy pacjentom samodzielne wykonanie pomiaru poziomu cukru we krwi. Nad poprawnością badania czuwa personel zapewniający instruktaż oraz bezpieczne warunki do wykonania tych czynności. Jest to o tyle ważne, że cukrzyca jest dziś zjawiskiem globalnym. Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna (IDF) szacuje, że na świecie z cukrzycą żyje obecnie co dziesiąta dorosła osoba, a w Europie 36% osób nawet nie wie, że ma cukrzycę –mówi Bogusława Golus- Jankowska, Prezes Fundacji NEUCA dla Zdrowia. 

Zagrożenie stanowi także insulinooporność oraz zespół metaboliczny, który znacząco podwyższa ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 oraz zdarzeń sercowo-naczyniowych i zgonu bez względu na przyczynę (około 2-krotnie). Z uwagi na te dane Fundacja NEUCA dla Zdrowia podjęła się przesiewowego badania glikemii we krwi. 

Jak umówić się na badanie w kardiobusie Fundacji NEUCA dla Zdrowia? 

By wziąć udział w bezpłatnym badaniu należy się wcześniej zapisać. Można tego dokonać pod tym samym adresem, gdzie odbywać się będą badania, jednak nie później niż w przeddzień badania. Co istotne, badania odbywają się w godzinach 10:00 – 15:00, a liczba miejsc jest ograniczona. 

Do akcji promującej badania profilaktyczne Fundacji NEUCA dla Zdrowia włączyło się TU Zdrowie. O możliwości skorzystania z bezpłatnych badań zostaną poinformowani wszyscy ubezpieczeni. Dodatkowo ubezpieczyciel wspiera kampanię poprzez media i serwisy społecznościowe. 

Warto przypomnieć, że w 2023 roku kardiobus Fundacja NEUCA dla Zdrowia wyruszał w trasę już dwukrotnie i odwiedził łącznie prawie 200 miejscowości. A jeszcze w tym roku, w grudniu planowana jest kolejna trasa, podczas której badania profilaktyczne będzie promował osteobus. Będzie w nim można wykonać badanie gęstości kości. 

Źródło: TU Zdrowie / Fot. TU Zdrowie