Pomimo tego, że na mocy obowiązujących przepisów brak ciągłości w ubezpieczeniu skutkuje nałożeniem wysokiej kary, to istnieje kilka sytuacji, w których wypowiedzenie umowy OC jest konieczne. Sprawdź poniżej jak prawidłowo wypowiedzieć polisę OC. 

Kiedy można wypowiedzieć polisę OC? 

Ważna polisa OC jest niezbędna do legalnego poruszania się samochodem czy jednośladem z napędem silnikowym po naszych drogach. Istnieje jednak kilka sytuacji, w których możemy zrezygnować z ubezpieczenia OC. Prawo do rozwiązania umowy mamy wówczas, gdy: 

  • chcemy zmienić ubezpieczyciela, gdy kończy się ważność polisy – aktualną polisę musimy wypowiedzieć co najmniej na jeden dzień przed końcem umowy. Jeśli tego nie zrobimy, OC zostanie automatycznie przedłużone w tej samej firmie na kolejny rok; 
  • mamy podwójne ubezpieczenie – gdy nie wypowiemy poprzedniej umowy i została ona  przedłużona automatycznie a jednocześnie zakupiliśmy nową polisę OC w innej firmie. W takiej sytuacji możemy zrezygnować z tej, która została wznowiona bez naszego udziału. Co istotne, nie zwalnia nas to z obowiązku opłacenia składki za okres, w którym ochrona była aktywna; 
  • zakupiliśmy używany samochód z aktywną polisą OC – jeśli kupione przez nas auto ma ważną polisę po poprzednim właścicielu, możemy z niej korzystać do końca jej obowiązywania (nie zostanie automatycznie przedłużona). Mamy także prawo wypowiedzieć ją wcześniej (tzw. wypowiedzenie OC nabywcy) i zawrzeć nową umowę z wybraną przez siebie firmą. 

Wygaśnięcie umowy OC może także nastąpić na mocy ustawy (np. gdy wyrejestrujemy pojazd) lub gdy w ciągu 30 dni od zawarcia OC odstąpimy od nowo zawartej polisy przez Internet. 

Ubezpieczony czy ubezpieczający – kto wypowiada OC? 

Jak wiadomo ubezpieczający to osoba, która zawarła umowę OC i zobowiązała się do opłacania składek. Z kolei ubezpieczony to posiadacz pojazdu (właściciel lub osoba będąca w posiadaniu pojazdu na podstawie innego tytułu prawnego np. leasing, najem). Zazwyczaj ubezpieczający i ubezpieczony to ta sama osoba, jednak niekiedy zdarzają się wyjątki – np. gdy ojciec ubezpiecza samochód syna. Dlatego warto zdawać sobie sprawę, że zgodnie z ustawą wypowiedzenie może złożyć tylko posiadacz pojazdu, najczęściej jest to ubezpieczony lub nowonabywca. 

Jak wypowiedzieć ubezpieczenie OC? 

Rozwiązanie umowy z ubezpieczycielem wymaga złożenia stosownego dokumentu. Większość ubezpieczycieli na swoich stronach udostępnia formularze rezygnacji z  OC. Wystarczy uzupełnić je wpisując wymagane dane i przesłać. Wypowiedzenie polisy można także złożyć bezpośrednio u agenta lub wysyłając je listem na adres ubezpieczyciela. 

Pamiętajmy też o tym, by obok naszych danych wypowiedzenie zawierało informację z jakim dniem ma obowiązywać. Wskażmy również podstawę prawną (art. 28. ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych dla osób, które nie chcą przedłużyć OC; art. 28a ustawy w przypadku podwójnego ubezpieczenia; lub art. 31ustawy dla nabywcy ubezpieczonego pojazdu) oraz zostawmy swój czytelny podpis. 

Źródło: WARTA