Czy wprowadzone zostaną regulacje dotyczące wynagrodzenia pośredników ubezpieczeniowych? Chodzi też m.in. o zakaz pobierania prowizji od ubezpieczycieli. Tego właśnie chcą instytucje państwowe biorące udział w procesie konsultacji projektu ustawy o dystrybucji ubezpieczeń.

 
Marek Chrzanowski, przewodniczący KNF proponuje uzupełnienie regulacji, które będą dotyczyć obowiązków informacyjnych o przepis, który zobowiąże dystrybutorów produktów ochronnych do informowania klientów o wysokości prowizji za zawarcie lub obsługę umowy ubezpieczenia.
 
Obecnie projekt daje możliwość poinformowania klienta o charakterze ewentualnego wynagrodzenia pobieranego przez dystrybutora. Komisja Nadzoru Finansowego ocenia, że ujawnianie wynagrodzeń spowoduje ograniczenie misselingu oraz będzie miało pozytywny wpływ na poziom obsługi pośrednika.
 
KNF zaznacza, że jawność odnośnie wysokości wynagrodzenia spowoduje, że pośrednik będzie musiał wykazać , że oferowany produkt przy wyższej prowizji jest dla klienta lepszy od pozostałych. Oznacza to, że trzeba będzie dokonać analizy produktu oraz wykazać jego najważniejsze parametry. Dodatkowo KNF uznaje, że jawność prowizji wpłynie na klienta, który poszerzy swoją wiedzę na temat produktu oraz na kupującego, u którego zwiększy się świadomość jeśli chodzi o zaspokojenie potrzeby ochrony ubezpieczeniowej.
 
W stanowisku podpisanym przez Marka Chrzanowskiego dowiadujemy się również, że:
 
„konieczność ujawniania wynagrodzenia, wraz z innymi elementami prokonsumenckimi istniejącymi lub wprowadzanymi na rynek ubezpieczeniowy (…) pozwoli na podniesienie kultury podaży usługi ubezpieczeniowej”.
 
KNF uważa, że jawność wynagrodzeń pozytywnie wpłynie na jakość usług pośrednictwa. Chodzi m.in. o uzupełnienie oferty o tzw. wartość dodaną. Pośrednik, który przekonał klienta do zakupu ubezpieczenia z wyższą prowizją, będzie zobowiązany do dołożenia dodatkowej usługi legitymującej wyższą prowizję. Oznacza to, że dla klienta wartością dodaną będzie m.in. opieka posprzedażowa, monitoring ryzyka, pomoc przy odnowieniu, asysty przy likwidacji szkody itp.
 
Taka propozycja wpisuje się obecnie w trend ochrony ubezpieczeniowej klienta. Na popracie tego przypomina się o dyrektywie w sprawach konsumenckich umów o kredyt związany z nieruchomościami mieszkalnymi (2014/17/UE). Akt ten oznacza, że pośrednicy kredytowi zobowiązani są do informowania konsumentów o wysokości prowizji, która otrzymywana jest od kredytodawcy.
 
Co na temat tej dyrektywy sądzi UOKiK? Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta chce, by ustawodawca dokładnie zastanowił się, czy lepszym rozwiązaniem nie jest skopiowanie zapisów z przyjętej już przez rząd ustawy dotyczącej kredytów hipotecznych i nadzorze nad pośrednikami kredytowymi regulacji zakazującej pobierania prowizji. UOKiK zaznacza, że zakaz może pomóc w sytuacji, w której pośrednicy przedstawialiby ofertę uważaną za najkorzystniejszą od ubezpieczyciela, który oferuje najwyższe wynagrodzenie.
 
Źródło: www.gu.com.pl