W spotkaniu wzięli udział wybitni przedstawiciele świata finansów i branży ubezpieczeniowej. Przed jakimi poważnymi dylematami staną wszyscy ubezpieczeniowcy zajmujący się tym kluczowym dla branży segmentem rynku?
 
Dalszy rozwój ubezpieczeń komunikacyjnych zależny jest od szeregu uwarunkowań, które będą wyznaczały przyszłość i kierunki z którymi w najbliższych latach będzie musiała się zmierzyć branża ubezpieczeniowa chcąc utrzymać i rozwijać swoją działalność.
 
Główne kierunki rozwoju branży to m.in.: zmieniające się trendy rynkowe ( poprzez ewolucje systemu prawnego i stosunkowo częste zmiany legislacyjne), oraz wykorzystywanie nowoczesnych technologiach odpowiadających głównie na potrzeby młodszych pokoleń. W trakcie spotkania wystąpili przedstawiciele m.in. Ministerstwa Finansów, Komisji Nadzoru Finansowego, Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, towarzystw, brokerów oraz kancelarii odszkodowawczych. Treścią ich wystąpień były m.in. aktualne problemy regulacyjne w ubezpieczeniu OC, kierunki rozwoju kancelarii odszkodowawczych i uregulowanie ich działalności oraz wykorzystywanie innowacji technologicznych w ubezpieczeniach.
 
Przedstawicielka MF Katarzyna Przewalska przedstawiła plany resortu dotyczące możliwych regulacji prawnych związanych z OC właścicieli pojazdów mechanicznych Odniosła się m.in. do propozycji RzF dotyczącej uregulowania rynku kancelarii odszkodowawczych. Bartłomiej Chmielowiec reprezentant K. Przewalskiej podkreślał: „Dostrzegamy problemy związane z funkcjonowaniem tego typu podmiotów. Ewentualne regulacje powinny odnosić się tylko do wybranych aspektów ich działalności i tylko w odniesieniu do rynku ubezpieczeniowego. MF dostrzega potrzebę wypracowania kompromisowego rozwiązania uwzględniającego zarówno problemy sygnalizowane przez branżę motoryzacyjną, jak i przepisy kodeksu cywilnego. Można też spodziewać się w najbliższych latach podwyższenia sum gwarancyjnych w OC ppm. Prawdopodobnie w 2018 r. Komisja Europejska przeprowadzi przegląd dyrektywy w tym zakresie. W tym kontekście przedstawicielka MF wspomniała też o kwestii wyczerpywalności sum gwarancyjnych, określając ją mianem „problemu prawnego i reputacyjnego”.
 
Źródło: www.rf.gov.pl