Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny opublikował wstępne dane dotyczące szkodowości polskich kierowców. Wynika z nich, że w 2019 roku zgłoszono najwięcej szkód z polis OC posiadaczy pojazdów mechanicznych w województwie mazowieckim, dolnośląskim oraz pomorskim. Natomiast kierowcy z najmniejszą ilością zgłoszonych wypadków zamieszkują województwo podkarpackie, podlaskie i lubelskie.

Częstość szkód z ubezpieczeń OC w minionym roku

Ze wstępnych danych wynika, że szkodowość polskich kierowców przy podziale na województwa kształtowała się następująco (zaczynając od najmniejszej ilości spowodowanych szkód):

Szkodowość przy podziale na rejony Polski i grupę sprawców

Jak mówi Wojciech Bijak, dyrektor Ośrodka Informacji Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego- Listę miast o największej szkodowości otwierają: Wrocław, Sopot, Warszawa, Szczecin i Gdańsk . Są to miasta o nasilonym ruchu komunikacyjnym, z uwagi na ilość mieszkańców oraz osób przyjezdnych. Ranking natomiast zamykają Łomża, Biała Podlaska, Krosno, Zamość oraz Tarnobrzeg.

Okazuje się, że dwunastu na stu kierujących kierowców, którzy spowodowali wypadki w ubiegłym roku znajdowało się w grupie wiekowej 31-40 lat. Częstość występowania szkód uzależniona jest również od rodzaju pojazdu, kierowanego przez sprawcę. Dane pokazują, że największą grupę stanowią aktualnie samochody ciężarowe, bo na sto tego typu pojazdów zgłaszano 7 szkód z polis OC. W przypadku aut osobowych współczynnik ten spada poniżej 5%.

Ze wstępnych analiz wynika, że największą poprawę bezpieczeństwa jazdy odnotowano w podlaskim oraz warmińsko- mazurskim. Na tle pozostałych regionów najsłabiej wypadają województwo małopolskie, wielkopolskie oraz łódzkie. W województwach tych na przestrzeni ostatnich lat nastąpił znaczny wzrost występowania szkód z polis OC posiadaczy pojazdów mechanicznych.

Źródło: opracowano na podstawie UFG