Uraz czy choroba może nam się przytrafić także podczas zimowego wyjazdu. Tego typu sytuacja często wiąże się z dużym wydatkiem, ponieważ koszty leczenia za granicą potrafią być naprawdę wysokie. Jak się przed tym zabezpieczyć?
Leczenie we Włoszech – ile kosztuje?
Pizza, makaron, piękne zabytki i idealne warunki pogodowe – między innymi za to uwielbiamy Włochy. Polacy wybierają ten kierunek zarówno na zimowe szusowanie na nartach, jak i wiosenne city break’i czy letnie wojaże. Jeśli właśnie tam planujemy wybrać się podczas ferii, warto wiedzieć, z jakimi kosztami możemy się liczyć w przypadku problemów ze zdrowiem. I tak:
- zapalenie spojówek (wizyta ambulatoryjna u okulisty) – 150 Euro,
- uraz narciarski – stłuczenie nogi bez złamania (wizyta w klinice ortopedycznej, prześwietlenie, orteza) – 900 Euro,
- uraz narciarski ze złamaniem ręki (wizyta w klinice, prześwietlenie, gips) – 1 500 Euro,
- zawał serca, koronografia i angioplastyka (hospitalizacja przez 5 dni) – 8 000 Euro.
Leczenie w Niemczech – ile kosztuje?
Z uwagi na obecną sytuację coraz częściej planujemy wyjazdy, podczas których możemy podróżować własnym samochodem. Z tego powodu interesującym kierunkiem są Niemcy. U naszych zachodnich sąsiadów znajdziemy między innymi słynące z zabytków i pięknej przyrody Saksonię lub Awarię, a także położone nad Bałtykiem wyspy Uznam i Rugię. Jednak długo wyczekiwany wyjazd może okazać się niezapomniany także dla naszego portfela – tym bardziej, jeśli w trakcie ich trwania przydarzy nam się choroba. Wówczas możemy spodziewać się następujących kosztów:
- przeziębienie (wizyta w gabinecie lekarskim, bez dodatkowych badań) – 50 Euro,
- zapalenie płuc (wizyta domowa lekarza) – 250 Euro,
- ból w klatce piersiowej (wizyta w gabinecie, badania laboratoryjne, badanie diagnostyczne –elektrokardiogram, RTG) – 350 Euro,
- skręcenie kostki (wizyta w szpitalu, prześwietlenie, założenie ortezy) – 500 Euro,
- wypadek komunikacyjny z urazem głowy i urazem wielonarządowym (hospitalizacja 15 dni, w tym 4 dni na oddziale intensywnej opieki medycznej) – 25 000 Euro.
Leczenie w Egipcie – ile kosztuje?
Bez względu na porę roku Egipt od lat znajduje się w czołówce krajów, do których podróżują Polacy. Jedni spędzają tam wakacyjny urlop, inni natomiast szukają słońca i ciepła, gdy Europa boryka się ze śniegiem i mrozami. Jednak państwo faraonów i piramid niektórym z nas może kojarzyć się także z jednym problemem zdrowotnym – zatruciem pokarmowym (nazywanym czasami „zemstą faraona”). W przypadku doświadczenia tej lub innej choroby musimy się liczyć z następującymi wydatkami:
- zatrucie pokarmowe u osoby dorosłej (wizyta w gabinecie lekarskim z transportem z hotelu) – 150 Euro,
- zatrucie pokarmowe u dziecka (2 dni hospitalizacji) – 1000 Euro,
- wylew krwi do mózgu po urazie głowy pod prysznicem (4 dni hospitalizacji na oddziale intensywnej opieki medycznej, przygotowanie do specjalistycznego transportu medycznego do Polski) – 10 000 Euro,
- choroba dekompresyjna po nurkowaniu (terapia w komorze hiperbarycznej) – 18 000 Euro.
Leczenie w USA – ile kosztuje?
Z pewnością wielu z nas kusi Ameryka – szczególnie z uwagi na różnorodność klimatu i kultowe miejsca znane z filmów oraz seriali. Pozostaje jednocześnie jedną z droższych destynacji – zarówno ceny biletów lotniczych, jak i koszty ewentualnego leczenia mogą być bardzo wysokie:
- przeziębienie (wizyta w przychodni) – 150 dolarów,
- infekcja z gorączką u dziecka (wizyta domowa pediatry) – 500 dolarów,
- wypadek na rowerze, podejrzenie złamania nogi (wizyta ambulatoryjna w szpitalu na ostrym dyżurze –kwota łączna za rachunek szpitalny, honoraria lekarskie, badania) – 6 000 dolarów,
- upadek starszej osoby w domu (hospitalizacja w celu obserwacji przez noc, podstawowe badania diagnostyczne) – 15 000 dolarów,
- zaburzenia rytmu serca (hospitalizacja 4 dni, badania i leczenie kardiologiczne) – 30 000 dolarów,
- martwicze zapalenie wyrostka robaczkowego powikłane niedrożnością jelit (hospitalizacja 10 dni, w tym na oddziale intensywnej opieki medycznej) – 70 000 dolarów.
Ubezpieczenie i karta EKUZ
Pamiętajmy, że powyższe koszty są szacunkowe i mogą się różnić z uwagi na destynację. Co zatem zrobić, by z zimowego wyjazdu przywieźć ze sobą tylko pozytywne wspomnienia? Przede wszystkim należy zabrać ze sobą Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego oraz ubezpieczenie turystyczne. Przypominamy, że ten pierwszy dokument potwierdza prawo do skorzystania z opieki lekarskiej na koszt NFZ. Ale uwaga! Nie obejmuje on wszystkich świadczeń, np. transportu do Polski, a czasem także zryczałtowanych opłat za pobyt w szpitalu. Dlatego tak ważne jest, by przed wyjazdem wykupić także ubezpieczenie. Dzięki dobrze dobranej polisie uzyskamy pomoc ubezpieczyciela, niezależnie od tego, czy problemy ze zdrowiem są spowodowane nieszczęśliwym wypadkiem, nagłą chorobą czy zaostrzeniem choroby przewlekłej.
Źródło: Nationale-Nederlanden