Utrata dokumentów w Polsce lub za granicą może być dla nas bardzo stresującym przeżyciem. Co więcej, niesie też ze sobą wiele konsekwencji. Nie tylko związanych z podróżowaniem, lecz także utratą pieniędzy. Dlatego kradzież dokumentów należy niezwłocznie zgłosić. Jak i gdzie to zrobić? 

Kradzież dowodu osobistego w Polsce – jak zgłosić? 

Pamiętajmy o tym, by kradzież dowodu osobistego zgłosić niezwłocznie po zaobserwowaniu tego faktu. Praktyka pokazuje, że przestępcy po zdobyciu cudzych danych działają szybko, dlatego upływ czasu może nam nie sprzyjać. W pierwszym kroku osoba, która została okradziona, powinna zgłosić się na najbliższy posterunek policji – tam zostanie przyjęte zgłoszenie i sporządzona odpowiednia notatka. Na podstawie sporządzonych dokumentów policjanci rozpoczną działania, których celem jest ujęcie złodzieja. 

Ale uwaga! Zgłoszenie kradzieży dowodu osobistego na policję nie jest równoznaczne z ich zastrzeżeniem. Oznacza to, że dokument nadal jest ważny. Z tego powodu konieczne jest udanie się do urzędu gminy – dowód osobisty można także zastrzec w banku lub online przez Biuro Informacji Kredytowej (BIK). 

Kradzież paszportu za granicą – gdzie zgłosić? 

Bez wątpienia kradzież dokumentów za granicą jest bardzo stresująca. Tym bardziej, że taka sytuacja również wymaga zgłoszenia odpowiednim organom – zarówno w kraju aktualnego pobytu, jak i w Polsce. I podobnie jak we wcześniejszym przypadku, należy zrobić to niezwłocznie. 

Przede wszystkim warto zalogować się na portal BIK i zastrzec dokumenty – dzięki temu przestaną być one ważne. Należy też udać się na najbliższy posterunek policji i tam zgłosić kradzież dokumentów. Wówczas funkcjonariusz wyda zaświadczenie o popełnieniu przestępstwa. Podjęte zostaną także działania zmierzające do ujęcia złodzieja. Jednak sprawa może toczyć się nawet kilka tygodni. 

Konieczna jest także wizyta w polskim konsulacie – adres najbliższej placówki można sprawdzić między innymi na rządowej stronie internetowej. Jest to konieczne do otrzymania tymczasowych dokumentów, bez których nie jest możliwy powrót do kraju. Co istotne, brak polskiego konsulatu w danym państwie nie jest przeszkodą. Pomoc, bowiem można otrzymać w placówce dowolnego kraju należącego do Unii Europejskiej. 

Utrata dokumentów – konsekwencje 

Warto zdawać sobie sprawę, że utrata dokumentów wiąże się z poważnymi konsekwencjami. Bardzo często złodzieje wykorzystują dane, by zaciągnąć pożyczkę lub kredyt. Możliwy jest też zakup różnego rodzaju przedmiotów (np. drogiego sprzętu RTV) na raty – oczywiście na nasze dane. Dowód osobisty lub paszport może zostać wykorzystany w celu dokonania przestępstwa: wyłudzenia zwrotu podatku, oszustw biznesowych, udziału w procesie prania brudnych pieniędzy, kradzieży (np. wynajętego samochodu lub wyposażenia z wynajętego mieszkania). 

Jak się zabezpieczyć przed utratą dokumentów? 

Doświadczenie pokazuje, że istnieje kilka sposobów na to, by zminimalizować ryzyko kradzieży dokumentów. Przede wszystkim należy: 

  • trzymać dokumenty w zapinanej kieszeni, 
  • trzymać dokumenty blisko ciała (np. w kieszeni spodni lub wewnętrznej kieszeni kurtki), 
  • nie zostawiać toreb i plecaków bez opieki nawet na chwilę, 
  • w zatłoczonych miejscach nieść plecak lub torebkę przed sobą, 
  • nie nosić wszystkich dokumentów przy sobie. 

Jednak mimo zachowania ostrożności, nie zawsze możliwe jest uniknięcie kradzieży dokumentów. Dlatego dobrze wiedzieć, gdzie zgłosić się w razie potrzeby. 

Kradzież bagażu – jak uzyskać pomoc? 

Niestety dosyć często wraz z dokumentami ginie cały bagaż. W walizce, torbie lub plecaku znajdują się nie tylko rzeczy osobiste, ale także drogi sprzęt. Nie każdy wie, że jeżeli do kradzieży dojdzie w czasie wyjazdu, jej skutki można ograniczyć poprzez ubezpieczenie turystyczne. Tego typu polisa zapewnia odpowiednie wsparcie finansowe w wielu niespodziewanych sytuacjach, a szczegółowy zakres pomocy jest opisany w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia – warto wnikliwie się z nimi zapoznać przed podpisaniem umowy. 

Źródło: Nationale-Nederlanden