logo ufg

W dniu 30 czerwca Zwyczajne Zgromadzenie Członków Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego zatwierdziło sprawozdanie finansowe dotychczasowego zarządu z działalności instytucji za ubiegły rok i udzieliło mu absolutorium. W związku z upływem kadencji dotychczasowego zarządu nowo ukonstytuowana rada dokonała wyboru nowych władz instytucji.



W skład czteroletniej kadencji zarządu UFG nowej, weszli po raz kolejny: Elżbieta Wanat-Połeć, jako prezes, Sława Cwalińska-Weychert i Hubert Stoklas – wiceprezesi. Dotychczasowa dyrektor zarządzająca w UFG Małgorzata Ślepowrońska jest nową twarzach we władzach urzędu.
 
Elżbieta Wanat-Połeć podziękowała za zaufanie jaką obdarowano ją po raz kolejny: „Dziękuję radzie za docenienie naszej dotychczasowej pracy i wybór na kolejną kadencję. Umożliwia nam to kontynuację rozpoczętych projektów, z których najważniejsze to: zwiększenie bezpieczeństwa operacyjnego baz danych prowadzonych przez Fundusz, pozyskanie nowych obowiązków w zakresie kontroli OC rolników i ubezpieczenia budynków rolnych oraz stworzenie baz danych w tym zakresie, jak również stworzenie narzędzi do kontroli szkodowości portfela pozyskiwanego dla ubezpieczycieli przez pośredników”. 
 
Podczas Zgromadzenia przeprowadzono też wybory do Rady Funduszu, które musiały się odbyć ze względu na upływ kadencji dwóch członków RF oraz rezygnacją dwóch innych. Do rady wybrani zostali: Roger Hodgkiss (członek zarządu PZU SA),Jarosław Matusiewicz (wiceprezes zarządu UNIQA), Rafał Stankiewicz(wiceprezes zarządu Warty) oraz Arkadiusz Wiśniewski (członek zarządu Generali).
 
Przełomowy 2015 rok
 
Ubiegły rok był przełomowy pod względem innowacji wprowadzonych w Funduszu, z których najważniejsza było uruchomienie portalu UFG. Dzięki temu narzędziu, obecnie cała obsługa klientów odbywa się poprzez internet. Innym ważnym wydarzeniem było utworzenie centrum zapasowego dla wszystkich baz danych prowadzonych przez Fundusz.
 
Prawie 100 mln zł za nieubezpieczonych sprawcy wypadków
 
Jak wynika z raportu UFG za 2015 rok wynika, że nieubezpieczeni i nieznani sprawcy wypadków drogowych kosztowali – innych kierowców wykupujących komunikacyjne polisy OC – ponad 99,5 mln złotych*. Tyle ostatecznie wyniosły w ubiegłym roku odszkodowania wypłacone przez Fundusz ofiarom tych wypadków(+34% r/r). W tym czasie zgłoszonych zostało 6,9 tys. szkód za wypadki spowodowane przez wspomniane rodzaje kierujących (+12% r/r). W 2015 roku łączne wpływy UFG ze składek firm oferujących obowiązkowe polisy OC: komunikacyjne i rolne (po 1,3% składki przypisanej brutto z tych ubezpieczeń) wyniosły 119,2 mln zł – o 4,2% więcej niż rok wcześniej i stanowiły 40% przychodów UFG. Pozostałą ich część stanowiły przychody z kar za brak obowiązkowego OC oraz regresy od nieubezpieczonych sprawców. W ubiegłym roku do kasy Funduszu wpłynęło z tego tytułu 66 mln złotych, o ponad 25% więcej niż rok wcześniej. 
 
* Łączne koszty kompensacji (wypłacone odszkodowania wraz ze zmianą stanu rezerw) przekroczyły 116 mln złotych.
 
Źródło: www.ufg.pl