W dniu 21 listopada Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej. Nowelizacja dostosowuje polskie prawo do przepisów panujących w innych krajach Unii. Nowe przepisy wejdą w życie po 7 dniach od daty ich publikacji w Dzienniku Ustaw.
 
Czego dotyczą proponowane zmiany?
 
Nowelizacja obejmie m.in. rozwiązania dotyczące: wykonywania działalności przez wewnętrzne zakłady ubezpieczeń i wewnętrzne zakłady reasekuracji, zawierania przez krajowe zakłady ubezpieczeń umów koasekuracji dużych ryzyk, umiejscowionych na terytorium innych państw Unii Europejskiej, zawierania przez zagranicznych ubezpieczycieli umów koasekuracji dużych ryzyk, umiejscowionych na terytorium Polski.
 

Ograniczenie lub zakaz swobodnego rozporządzania aktywami

 
Akt reguluje możliwości wydania przez KNF zakazu lub ograniczenia swobodnego rozporządzania aktywami umiejscowionymi na terytorium Polski  przez zagranicznego ubezpieczyciela lub reasekuratora z państwa członkowskiego UE, wykonującego działalność  w naszym kraju przez oddział lub na zasadzie swobody świadczenia usług. Ograniczenie lub zakaz swobodnego rozporządzania aktywami będzie  następować na wniosek organu nadzorczego państwa UE, w którym dany zakład ma siedzibę.
 

Wprowadzono także zmiany w ustawie o gwarantowanych przez Skarb Państwa ubezpieczeniach eksportowych oraz w ustawie o obligacjach

 
Polegają one m.in. na ustaleniu minimalnej wartości nominalnej obligacji podporządkowanej na poziomie 400 tys. zł w przypadku jej emisji (m.in. przez banki krajowe, spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe czy zakłady ubezpieczeń).
 

Przepisy przejściowe dotyczące zbywalnych papierów wartościowych

 
Wprowadzono również przepisy przejściowe. Dotyczą one zbywalnych papierów wartościowych lub innych instrumentów finansowych opartych na pożyczkach przekształconych, które zostały wyemitowane przed 1 stycznia 2011 r., obliczania przez ubezpieczycieli i reasekuratorów podmodułu ryzyka cen akcji, a także emisji obligacji podporządkowanych przed dniem wejścia ustawy.
 
Źródło: www.money.pl