Zarówno samochody osobowe, jak i ciężarowe posiadają unikalny 17- znakowy numer VIN. Ten niepowtarzalny kod może okazać się pomocny w wielu sytuacjach. Posiadaczom pojazdów pozwala na sprawdzenie informacji o historii pojazdu, warsztatom samochodowym ułatwia zakup nowych części lub lakieru, diagnostom i agentom ubezpieczeniowym pomaga potwierdzić tożsamość samochodu, zaś policji umożliwia zidentyfikowanie skradzionych pojazdów oraz ich części. W jakich jeszcze sytuacjach sprawdzenie numeru VIN może okazać się ważne? Przeczytaj poniżej.

Co to jest numer VIN?

Numer identyfikacyjny pojazdu to 17- znakowy numer, który najczęściej jest wybity na podwoziu samochodu. Jak sama nazwa wskazuje służy on identyfikacji pojazdu, i w przeciwieństwie do numerów rejestracyjnych nie można go zmienić. Kod ten nadawany jest samochodowi przez producenta już na linii produkcyjnej i jest do niego przymocowany na stałe, choć jak wiadomo w samochodach można również spotkać naklejki z numerem VIN.

W skrócie na pierwszą część numeru VIN składa się kraj i identyfikator producenta. Druga sekcja to opis pojazdu, zaś pozostałe części kodu są jego numerem seryjnym.

Numer identyfikacyjny pojazdu – dlaczego warto sprawdzić VIN?

Sprawdzenie VIN to najbezpieczniejsza forma ustalenia wcześniejszej historii samochodu i weryfikacja tego, czy używany pojazd nie pochodzi z kradzieży lub czy nie ma jakiś ukrytych usterek. Producenci samochodów oraz urzędy rejestrujące pojazdy mają dostęp do baz danych, które zawierają numery VIN, dzięki czemu po wprowadzeniu do nich kodu mogą dokładnie zidentyfikować samochód. Czy my jako np. potencjalny nabywca możemy samodzielnie sprawdzić VIN? Jest wiele stron internetowych (takich jak numervin.com), które umożliwiają zdekodowanie numeru VIN za darmo w wersji podstawowej. Dzięki temu możemy odpowiednio wcześnie wychwycić jakieś nieprawidłowości w pojeździe, który nas interesuje. Tym samym unikniemy zakupu auta z ukrytymi wadami, pochodzącego z kradzieży lub z zawyżoną wartością.

Gdzie znaleźć numer VIN?

Numer VIN jest najczęściej wybity na podwoziu pojazdu. Można go zwykle zlokalizować w komorze silnika lub pod listwą przy drzwiach kierowcy lub pasażera. Co ważne kod VIN znajduje się także na innych elementach samochodu, np. może być umieszczony przez producenta w formie naklejki lub tabliczki. Doświadczenie pokazuje, że większość nowych pojazdów numer VIN ma umiejscowiony w dolnej części przedniej szyby i jest widoczny z zewnątrz pojazdu. Przykładowo produkowana od 2017 roku Kia Stinger numer VIN na stałym elemencie ma zlokalizowany na podłodze z prawej strony fotela pasażera, a także na obudowie deski rozdzielczej z lewej oraz na słupku środkowym lewym. Natomiast ekologiczny Hyundai Ioniq numer VIN  ma umieszczony na obudowie deski rozdzielczej z lewej strony oraz na podłodze przed fotelem pasażera lub obok fotela. Jeszcze inaczej sprawa ma się w przypadku motocykli, Ci którzy zastanawiają się gdzie jest VIN w motorze powinni kierować się w okolice kierownicy. Jak widać lokalizacja numeru nadwozia nie zawsze jest łatwo widoczna na pierwszy rzut oka i czasami należy poświęcić trochę czasu, by odnaleźć kod VIN wybity na stałym elemencie. Wiedzą coś na ten temat agencji ubezpieczeniowi, którzy np. w przypadku ubezpieczenia Autocasco muszą zlokalizować VIN na stałym elemencie i utrwalić go w dokumentacji fotograficznej. Bowiem dzięki temu można prawidłowo zidentyfikować pojazd.

Kiedy należy sprawdzić numer VIN?

Sprawdzenie numeru nadwozia może okazać się szczególnie pomocne w momencie zakupu używanego samochodu. W pierwszym kroku należy zweryfikować czy zapisany w dowodzie rejestracyjnym numer VIN jest zgodny z kodem wybitym na podwoziu, a także z numerem umieszczonym na tabliczkach znamionowych pojazdu. Jeżeli chodzi o sprawdzenie jego poprawności, można skorzystać z poniższego formularza.

Co zrobić, jeżeli wybity numer VIN różni się od numeru w dowodzie rejestracyjnym?

Jeśli numer VIN, który jest umieszczony na stałym elemencie pojazdu nie jest tożsamy z tym, który został zapisany w dowodzie rejestracyjnym nie kupuj samochodu. Taka ingerencja może oznaczać, że coś jest nie tak z autem np. pojazd mógł być skradziony. Zdarza się też, że kreatywni sprzedawcy składają auto z dwóch różnych pojazdów stąd numer VIN może pochodzić z dwóch samochodów. Pamiętajmy o tym, że numer identyfikacyjny nie powinien budzić żadnych wątpliwości więc jeśli pojawią się wokół niego jakieś znaki zapytania warto wszystko dokładnie sprawdzić a ostatecznie zrezygnować z zakupu.