Ferie zbliżają się wielkimi krokami i pomimo tego, że póki co na horyzoncie nie widać opadów śniegu to ta zimowa przerwa zazwyczaj kojarzy nam się z białym szaleństwem. Niezależnie od tego czy w tym okresie wybieramy się w polskie góry, czy też wyjeżdżamy poszaleć na stoku za granicą powinniśmy odpowiednio przygotować się do wyjazdu. Warto zadbać także o odpowiednie ubezpieczenie. 

Ferie w górach 

Polskie góry cieszą się dużą popularnością podczas ferii. Jednak wielu z nas w tym okresie wybiera się za granicę. Statystyki pokazują, że w tym sezonie Polacy najczęściej jeździli do Włoch, Austrii czy Niemiec, ale też pojawiały się takie kierunki jak Tajlandia czy Egipt. Podczas ferii 2024 Europ Assistance Polska zrealizowało ponad 200 repatriacji oraz 406 hospitalizacji, większość z nich dotyczyła kontuzji takich jak zerwane więzadła, szeroko rozumiane urazy kończyn dolnych i górnych, złamane obojczyki i barki. Nie zabrakło również nagłych zachorowań. Europ Assistance Polska wskazuje, że w tym roku średni koszt wizyty lekarskiej związanej z urazem kończyny górnej wynosił 850 EUR, a kończyny dolnej 1 100 EUR. Skręcenia lub zerwania więzadeł, czy też złamania wymagające pilnej operacji to koszt rzędu nawet 20 000 EUR. Natomiast transport z zagranicy do Polski za pomocą Air Ambulance to kolejne 16 100 EUR. 

Zakup polisy ubezpieczeniowej – na co zwrócić uwagę? 

Planując tegoroczne ferie, warto zadbać o dobre ubezpieczenie. Na co zatem zwrócić uwagę wybierając polisę? Przede wszystkim na wysokość sumy ubezpieczenia, szczególnie kiedy podróż odbywa się poza terytorium Europy. Co więcej, jeśli głównym celem wypoczynku zimowego jest jazda na nartach lub snowboardzie, należy zwrócić szczególną uwagę czy polisa nie wymaga odpowiedniego rozszerzenia na sporty zimowe albo nawet ekstremalne uprawianie sportów. Powinniśmy także zweryfikować to, czy dana polisa ma w swoim zakresie odpowiedzialność cywilną (OC) od wypadków. Ma to ogromne znaczenie, jeśli z naszej winy dojdzie do wypadku na stoku, ponieważ koszty leczenia są bardzo wysokie i długotrwałe, a tym samym przekraczają możliwości finansowe wielu z nas. 

Polisa nie pokrywa kosztów fizjoterapii i rehabilitacji za granicą, więc decydując się na kontynuowanie leczenia na miejscu, należy liczyć się ze sporym wydatkiem. Ponadto, polisy podróżne pokrywają koszty leczenia w zakresie niezbędnym do przywrócenia stanu zdrowia, aż będzie możliwy bezpieczny transport do Polski. Dlatego tak istotne jest, aby powiadomić Centrum Alarmowe o zdarzeniu tak szybko, jak to będzie możliwe. Placówki, zwłaszcza w rejonach narciarskich, często proponują bardzo szeroką diagnostykę, a nawet operacje, których koszty nie są pokrywane przez polisę podróżną, warto o tym pamiętać – tłumaczy Aneta Telecka, Manager Operacyjny, Platforma Medical and Travel, Europ Assistance Polska. 

O czym jeszcze warto pamiętać? 

Przygotowując się do zimowego wyjazdu, zadbajmy o odpowiedni sprzęt: kije, kask, odzież termiczną i odzież ochronną. A, jeśli dopiero zaczynamy swoją przygodę ze sportami zimowymi, warto rozważyć zakup ochraniaczy. Kolejną istotną kwestią jest przygotowanie naszego ciała do wzmożonego wysiłku, szczególnie jeśli na co dzień pracujemy przy biurku. Ważne jest też to, by nie czekać z zakupem polisy podróżnej na ostatnią chwilę. Warto dokładnie sprawdzić zakres i porównać go z dostępnymi ofertami. Dzięki temu wybierzemy polisę najbardziej dopasowaną do naszych potrzeb. 

– Klientom, którzy zdecydują się spędzić nadchodzące ferie w dalszych destynacjach jak np. USA czy Tajlandia zalecamy zawrzeć polisę na możliwie najwyższą sumę ubezpieczenia z uwagi na bardzo wysokie koszty leczenia w tych krajach. Przypominamy też o wartości karty EKUZ jako dodatkowego zabezpieczenia kosztów leczenia na terenie UE,  nie powinien być to jednak substytut ubezpieczenia podróżnego – informuje Aneta Telecka. 

Źródło: Europ Assistance Polska