Zalezienie odpowiedniego mieszkania pod wynajem to jedno. Dodatkowe formalności to drugie. Warto pamiętać, że w przypadku wynajmu lokalu zarówno jedna i jak i druga strona odpowiada za szkody w wynajmowanej nieruchomości. Eksperci radzą, aby wynajmujący i najemcy, zastanowili się nad dodatkową ochroną w postaci ubezpieczenia.
Koniecznie zaznacz, że nieruchomości będzie przedmiotem najmu
Najemcy powinny pamięć, że odpowiadają za lokum w którym zamieszkują. Warto zatem zabezpieczyć się na wypadek nieumyślnego zniszczenia mieszkania lub jego wnętrza. OC najemcy ochroni ich przed koniecznością pokrywania szkód powstałych podczas przypadkowych zniszczeń. Co się stanie jeśli goście zbiją lustro z zabudowanej szafy? Co w przypadku, kiedy pupil obgryzie sofę? Przypadków na tego typu „domowe” szkody jest mnóstwo.
„W takich przypadkach pomóc może polisa OC najemcy. Jej koszt to ok. 50–100 zł rocznie – nie jest to więc duża kwota, a pozwala na skuteczne zabezpieczenie wynajmowanego mieszkania. Umowę ubezpieczenia może zawrzeć zarówno właściciel, jak i najmujący, częściej jednak zależy na tym właśnie właścicielom mieszkań. Przy rozmowie z towarzystwem ubezpieczeniowym należy wspomnieć, że nieruchomość będzie przedmiotem najmu i zdecydować się także na polisę OC, która obejmie szkody wyrządzone przez lokatora sąsiadom” – mówi Tomasz Bartczak z ANG Spółdzielni.
Suma ubezpieczenia adekwatna do wartości mieszkania
Przy podpisywaniu umowy należy przede wszystkim podać odpowiednią sumę ubezpieczenia, odpowiadającą faktycznej wartości mieszkania. Jej zaniżenie tylko w nieznaczny sposób obniży składkę, a może skutkować wypłatą odszkodowania niewystarczającego na pokrycie wszelkich szkód. Warto też sprawdzić zakres ochrony oraz rozszerzyć ją o OC najemcy.
Lokator również może zabezpieczyć się odpowiednią polisą
„Podczas nieszczęśliwego zdarzenia zniszczeniom mogą ulec także wszelkie ruchomości domowe, jak sprzęt komputerowy czy meble. Jeżeli właściciel nie chce ubezpieczyć mieszkania, to najemca sam powinien pomyśleć o polisie OC, dzięki której będzie chroniony finansowo na wypadek zniszczenia lokalu, który wynajmuje – dodaje Tomasz Bartczak.
Reasumując – polisa OC najemcy chroni go przed koniecznością pokrywania strat w wynajmowanym mieszkaniu, które powstały w wyniku przypadkowego zniszczenia przez najemcę. W zależności od zakresu ochrony ubezpieczenie pokryje szkody dokonane przez najemcę w sposób nieumyślny.