OC nieruchomości stanowi zazwyczaj jedno z rozszerzeń jakie możemy wykupić w ramach ubezpieczenia mieszkania lub domu. Jak działa tego typu produkt i w jakich sytuacjach się może nam się przydać?
Jak działa OC nieruchomości?
W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że OC nieruchomości to ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym właściciela nieruchomości lub lokatora. Produkt ten stanowi zabezpieczenie finansowe dla ubezpieczonego, jeśli ten nieumyślnie wyrządzi szkodę osobom trzecim. Co istotne, szkody te dotyczą zarówno mienia, w tym przypadku domu lub mieszkania, jak i zdrowia, podczas wykonywania aktywności związanych z życiem codziennym. Nie każdy wie, że ubezpieczenie to obejmuje zdarzenia spowodowane nie tylko przez nas, ale również naszych bliskich, a nawet zwierzęta domowe. Do takich sytuacji możemy zaliczyć np. zalanie sąsiada na skutek użytkowania lub awarii instalacji wodociągowych, kanalizacji czy centralnego ogrzewania. Wówczas z OC nieruchomości zostaną pokryte między innymi koszty wszelkich działań podjętych za wiedzą i zgodą ubezpieczyciela, takie jak np. koszty sądowe, te związane z wynagrodzeniem rzeczoznawcy, czy niezbędne koszty uzasadnione okolicznościami danego zdarzenia, mające na celu zapobieżenie zwiększaniu się szkody.
OC nieruchomości – wyłączenia z ochrony
Warto zdawać sobie sprawę, że tak jak w przypadku większości polis i OC nieruchomości zawiera wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela, czyli listę określonych sytuacji, w których ubezpieczenie nie zadziała. Są to m.in. zdarzenia, w których doszło na skutek:
- zaniedbania, np. braku przeglądu lub konserwacji urządzeń,
- celowego działania, np. do szkody doszło w wyniku bójki lub dewastacji,
- działania pod wpływem używek,
- działalności zawodowej, a nie czynności związanych z życiem prywatnym,
- prowadzonych prac konserwacyjnych, prób ciśnieniowych lub wad konstrukcyjnych.
Istotne jest to, że każde towarzystwo posiada własną listę wykluczeni – znajdziemy je w OWU (Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia).
Ile kosztuje OC nieruchomości?
To ile zapłacimy za ubezpieczenie OC nieruchomości zależy od kilku czynników, takich jak:
- maksymalna suma ubezpieczenia,
- położenie nieruchomości (parter, piętro),
- tego, czy w budynku prowadzona jest działalność gospodarcza,
- czy zdarzają się przerwy w zamieszkaniu dłuższe niż 90 dni,
- czy budynek jest konstrukcji palnej,
- historia szkód.
W związku z tym, że produkt ten stanowi zazwyczaj rozszerzenie polisy mieszkaniowej na jej ostateczną cenę wpłynie także to co będzie wchodziło w zakres całej umowy. Wysokość składki powinna jednak oscylować wokół kwoty 300-400 zł.
Niewątpliwie niezależnie od tego, czy wynajmujemy czy posiadamy własne mieszkanie lub dom, powinniśmy pomyśleć o OC nieruchomości. Szczególnie, że roczna kwota ubezpieczenia to niewielki wydatek w porównaniu z pokryciem kosztów, na przykład naprawy czy remontu w związku z zalaniem sąsiada.
Źródło: Europa Ubezpieczenia