W dniu dzisiejszym weszła w życie ustawa o tzw. podatku bankowym, który obejmie m.in. krajowe zakłady ubezpieczeń oraz reasekuracji, a także oddziały oraz główne oddziały zagranicznych zakładów ubezpieczeń i reasekuracji.
Banki, firmy ubezpieczeniowe, pożyczkowe i SKOKi będą płaciły rocznie 0,44 procent wartości aktywów. W przypadku banków i spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych podatkiem obłożone są aktywa powyżej 4 miliardów złotych.
Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego wyjaśnia: „ sam podatek nie jest dużym obciążeniem, ale kumulacja różnych składek mocno uderza w banki”. Kurtek wskazuje też, że: „te instytucje składają się między innymi na Fundusz Wsparcia Kredytobiorców, czy Bankowy Fundusz Gwarancyjny, z którego wypłacane są pieniądze klientom upadających instytucji finansowych. Możliwe, że wkrótce wejdzie w życie ustawa o pomocy osobom spłacającym kredyty w walutach obcych, która również będzie się wiązała z kosztami instytucji finansowych (…). Podatek bankowy jest jednym z ważnych źródeł finansowania tegorocznego budżetu. Suma obciążeń spowodowała, że część instytucji finansowych podnosi opłaty dla klientów”.
Nowelizacja wobec ubezpieczycieli
Nowelizacja prawa ustanawia, że miesięczna stawka podatku wyniesie 0,0366% podstawy opodatkowania. Tę ostatnią określono w ustawie jako nadwyżkę sumy wartości aktywów podatnika, wynikającą z zestawienia obrotów i sald w rozumieniu ustawy o rachunkowości ponad określoną kwotę. W odniesieniu do firm ubezpieczeniowych oraz reasekuracyjnych próg ten wynosi 2 mld zł. Pierwotnie stawka podatku od wspomnianych podmiotów miała wynosić 0,05% miesięcznie (0,6% rocznie) od sumy aktywów przekraczającej 4 mld zł. Ostry sprzeciw branży ubezpieczeniowej sprawił, że parlamentarzyści obniżyli stawkę opodatkowania początkowo do 0,0325% miesięcznie, czyli 0,39% rocznie, a następnie podnieśli ją do poziomu wspomnianego powyżej. O połowę obniżono też kwotę wolną od podatku.
Podatek płacimy co miesiąc
Zgodnie z ustawą podmioty objęte nowym obowiązkiem fiskalnym są zobowiązane bez wezwania właściwego organu podatkowego składać deklaracje podatkowe, obliczać i wpłacać podatek na rachunek właściwego urzędu skarbowego za miesięczne okresy rozliczeniowe w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu, którego podatek dotyczy. Pierwszym okresem rozliczeniowym, za który podatnicy dokonują obliczenia i wpłaty podatku oraz składają deklarację podatkową, jest luty 2016 r.
Kto zwolniony z opłat?
Zgodnie z ustawą, wprowadzenie daniny nie może stanowić podstawy do zmiany warunków świadczenia usług finansowych i ubezpieczeniowych wykonywanych na podstawie umów zawartych przed dniem wejścia w życie ustawy. Ustawa zwalnia od podatku m.in. podmioty objęte programem postępowania naprawczego lub planem naprawczym.
Źródło: www.gazetaprawna.pl