Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że skrócony albo anulowany wyjazd może stać się powodem do uzyskania odszkodowania – szczególnie w przypadku zagranicznej podróży. Jednak czy zawsze po odwołaniu zaplanowanego wyjazdu będzie należał nam się zwrot pieniędzy? Sprawdź poniżej.
Odwołanie wyjazdu – co można uzyskać?
Planując zagraniczny wyjazd powinniśmy przede wszystkim zapoznać się z regulacjami prawnymi, które dotyczą ewentualnych zmian w realizacji umownego wypoczynku. Dzięki temu unikniemy ewentualnego rozczarowania lub odpowiednio zabezpieczymy się na wypadek potencjalnych niepowodzeń podczas wycieczki.
Warto pamiętać o tym, że organizator wycieczki ponosi odpowiedzialność za wszelkie niezgodności w zakresie świadczenia usług turystycznych z umową. Oznacza to, że w przypadku zaistnienia jakichkolwiek warunków odbiegających od tych, które zostały jasno opisane w zawartej umowie, organizator turystyki zobowiązany jest do niezwłocznego ich usunięcia – oczywiście, jeśli jest to możliwe. W innej sytuacji powinien on zaproponować spełnienie świadczenia zastępczego lub stosowną do okoliczności obniżkę ceny. Regulacja ta dotyczy sytuacji, w których hotel lub inne warunki turystyczne znacznie odbiegają od ustalonych norm.
Nadzwyczajne okoliczności
Niezwykle istotne jest to, że jeśli wyjazd zostanie odwołany z powodu epidemii koronawirusa lub innych nadzwyczajnych, niedających się do przewidzenia okoliczności, odszkodowanie bądź inne zadośćuczynienie nie będzie nam przysługiwało. Wynika to bezpośrednio z jednego z przepisów Ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych. Zgodnie art. 50 ust. 3 pkt. 3 „podróżnemu nie przysługuje odszkodowanie lub zadośćuczynienie za niezgodność w przypadku, gdy organizator turystyki udowodni, że niezgodność została spowodowana nieuniknionymi i nadzwyczajnymi okolicznościami”. Jeśli więc planujemy kosztowną wycieczkę w tym dość ryzykownym czasie, pamiętajmy, że w razie zamknięcia granic lub innych nieprzewidzianych okoliczności, utrudniających działalność turystyczną, nie będzie przysługiwało nam żadne świadczenie pieniężne.
Ubezpieczenie turystyczne – czy warto inwestować w polisę?
Chcąc się odpowiednio zabezpieczyć przed wcześniej wymienionymi okolicznościami, które mogą spowodować konieczność odwołania wycieczki, powinniśmy rozważyć wykupienie ubezpieczenia turystycznego. Tego typu polisa zagwarantuje nam ochronę, zarówno w sytuacji odwołania, jak i skrócenia zaplanowanej wycieczki. Wówczas będziemy mogli liczyć na zwrot pieniędzy, bez względu na okoliczności z powodu, których zaistniała taka potrzeba. Oprócz tego ubezpieczenie zabezpiecza nas w przypadku konieczności pokrycia kosztów leczenia, a także gwarantuje nam specjalistyczną pomoc w sytuacji wypadku, nagłej choroby lub zaostrzenia objawów występującego wcześniej schorzenia. Warto zaznaczyć, że dzięki ubezpieczeniu będziemy mogli liczyć na wsparcie ubezpieczyciela także w przypadku organizacji transportu do Polski, a co za tym idzie i pokrycia wszystkich związanych z nim kosztów. W obecnej sytuacji niezwykle istotne jest to, że polisa obowiązuje również w sytuacji zachorowania na koronawirusa.
Bez wątpienia atutem ubezpieczenia turystycznego jest to, że mamy możliwość jego rozszerzenia. Do zakresu ochrony możemy dodać ubezpieczenie OC, dzięki któremu będziemy w stanie bez problemu pokryć koszty wyrządzonych szkód np. na stoku czy w hotelu. Dzięki polisie i wsparciu ubezpieczyciela zyskamy pewność, że w razie wystąpienia jakichkolwiek negatywnych okoliczności będziemy mogli liczyć na wypłatę pieniędzy oraz specjalistyczną pomoc. Pamiętajmy, że w tym szczególnym czasie odwołanie wycieczki może być spowodowane wieloma czynnikami. Dlatego już teraz powinniśmy wybrać odpowiednią polisę, a tym samym zabezpieczyć się przed ewentualnymi stratami finansowymi.
Źródło: Nationale-Nederlanden