Wszystkie osoby, które ucierpiały w sierpniowych nawałnicach i posiadają pożyczkę, kredyt hipoteczny lub gotówkowy w PKO, przez 12 miesięcy nie będą musiały spłacać zobowiązań. Jeśli posiadają ubezpieczenie nieruchomości do kredytów hipotecznych oraz cesję na rzecz banku, przy odszkodowaniu do 5 tys. zł ubezpieczyciel przekaże środki na naprawę  szkody bezpośrednio poszkodowanym.
 
Szymon Wałach, dyrektor pionu klienta detalicznego PKO Banku Polskiego powiedział:
 
„Ogrom zniszczeń, który dotknął mieszkańców wielu regionów Polski nie może pozostawić nas obojętnymi. Mamy nadzieję, że nasza propozycja, w tym czasowe zawieszenie w spłacie posiadanych kredytów nawet na 12 miesięcy, będzie dla naszych klientów poszkodowanych w nawałnicach dodatkowym wsparciem”.
 
Bank wprowadza rozwiązania dla klientów, którzy posiadają kredyt lub pożyczkę hipoteczną, zabezpieczone nieruchomością, które położone są na terenach dotkniętymi nawałnicami:
 

  • możliwość zawieszenia w spłacie kapitału i odsetek na okres do 12 miesięcy. Wystarczy wizyta w oddziale, w czasie której podpisany zostanie aneks do umowy ze wszystkimi kredytobiorcami;
  • szybka ścieżka wnioskowania o wypłatę odszkodowania ubezpieczonych nieruchomości: bank odstępuje od udzielania każdorazowo zgód na wypłatę odszkodowań i udziela zgody na samodzielne wypłaty odszkodowań przez ubezpieczycieli, z którymi ma zawarte umowy o współpracę, tj. PKO TU SA oraz PZU TU SA;
  • w przypadku pozostałych zakładów ubezpieczeń, których polisy majątkowe zabezpieczają udzielone kredyty hipoteczne, bank również wyraża zgodę na wypłatę odszkodowania bezpośrednio poszkodowanym;
  • brak opłaty za aneks do umowy;
  • decyzja podejmowana na podstawie wniosku klienta, bez konieczności składania dodatkowych dokumentów.

 

Gdzie składać wnioski?

 
Klienci, którzy są zainteresowani takimi rozwiązaniami powinni zgłosić się do najbliższej placówki banku. Uzyska się tam informacje, złoży wniosek i zawrze aneks do umowy kredytu. Wnioski mogą być składane do 28 lutego 2018 roku.
 
Przypomnieć trzeba, że takie rozwiązania są przeznaczone dla województw objętych zniszczeniami: kujawsko-pomorskie, pomorskie, dolnośląskie, lubuskie i wielkopolskie.
 
Źródło: www.gu.com.pl, PKO BP.