W ramach oferty „Agro Ubezpieczeń”, oprócz standardowej ochrony dla rolników, dostępne są również  m.in. OC rolnika, obowiązkowe ubezpieczenie budynków gospodarczych oraz mienia wchodzącego w skład gospodarstwa rolnego, Agro Casco, NNW czy ubezpieczenia komunikacyjne.
 

Ubezpieczyciel oferuje 4 warianty ochrony

 
Rolnicy mogą też skorzystać z dotowanych ubezpieczeń zwierząt gospodarskich oraz z poszerzenia zakresu ochrony o niedotowane ubezpieczenie upraw od pożaru. Oferta „Agro Ubezpieczeń” w zakresie ochrony upraw składa się z czterech pakietów: Grad; Grad i Przymrozki; Wiosna i Klimat Wiosna, który ma najszerszy zakres ochrony. Obejmuje on bowiem  szkody powstałe w wyniku gradobicia, przymrozków, a także innych dobrowolnych ryzyk pogodowych.
 

„Agro Ubezpieczenia” to nie tylko ochrona upraw

 
Oprócz ochrony upraw rolnych, ubezpieczyciel oferuje również m.in. OC rolnika, obowiązkowe ubezpieczenie budynków gospodarczych oraz mienia wchodzącego w skład gospodarstwa rolnego, Agro Casco, NNW czy ubezpieczenia komunikacyjnych. Właściciele gospodarstw mogą też skorzystać z dotowanych ubezpieczeń zwierząt gospodarskich oraz z poszerzenia zakresu ochrony o niedotowane ubezpieczenie upraw od pożaru.
 
Daniel Zahorenko, dyrektor zarządzający ds. Produktów i Sprzedaży Pocztowego TUW podkreśla jak ważna jest rola ubezpieczeń w pracy rolników:  „Zaledwie 10-12% polskich rolników ubezpiecza swoje uprawy, a to znacznie mniejszy odsetek niż w krajach Europy Zachodniej. Jestem pewien, że powszechny dostęp do polis w placówkach Poczty Polskiej, obecnej na terenie całego kraju, ułatwi rolnikom decyzję o zakupie ochrony jeszcze tej wiosny. Kilka ostatnich lat pokazało, że o tej porze roku mogą wystąpić ogromne zniszczenia i wielomilionowe straty. Odbudowanie produkcji rolnej bez wsparcia ubezpieczyciela jest bardzo trudne, w przypadku wielu rolników wręcz niemożliwe. Ubezpieczenie zmniejsza ryzyko prowadzenia produkcji rolnej, zabezpiecza przed spadkiem dochodów, zapewnia też środki na wznowienie lub kontynuację produkcji”.
 

Dopłata do składki może wynieść do 65%

 
W tym roku dopłata do składki w ubezpieczeniach upraw rolnych może sięgać 65% kosztu polisy.  Ochroną z dofinansowaniem są objęte tradycyjne rośliny rolnicze: zboża, kukurydza, rzepak, rzepik, buraki cukrowe, rośliny strączkowe, ziemniaki, tytoń i chmiel, a także warzywa gruntowe, drzewa i krzewy owocowe, truskawki.
 

Od czego zalezą ceny ubezpieczeń?

 
Koszt składki ubezpieczeniowej zależy głownie od regionów, w którym położone są sady czy pola, ryzyka rozkładają się różnie, ale jeden region jest szczególnie poszkodowany. Andrzej Janc, dyrektor biura ubezpieczeń rolnych Concordii wyjaśnia: „ Największą częstotliwość występowania szkód przymrozkowych, gradowych i obejmujących ujemne skutki złego przezimowania obserwujemy w województwie kujawsko-pomorskim. W ubiegłym roku w Polsce polisy zawarł jedynie co 10. rolnik, w tym jedynie 2 proc. właścicieli gospodarstw mniejszych niż 5 hektarów”.
 
Źródło: www.rp.pl