21 września w Warszawie odbędzie się już po raz 25 Bieg po Nowe Życie. Na starcie sztafetowego marszu nordic walking staną ramię w ramię osoby po przeszczepieniu – dawcy i biorcy oraz przedstawiciele różnych środowisk wspierający donację i transplantację. Bieg odbywa się pod patronatem minister zdrowia Izabeli Leszczyny.
Znaczenie transplantacji
Bieg po Nowe Życie to wydarzenie, które edukuje i zachęca do spojrzenia na transplantację jako istotną i skuteczną metodę leczenia wielu chorób. Podczas imprezy można wysłuchać historii osób po przeszczepieniu oraz poznać tych, którzy otrzymali drugie życie lub podarowali życie komuś bliskiemu. Jak możemy przeczytać w marszu nordic walking wezmą udział osoby po przeszczepieniu – zarówno dawcy, jak i biorcy. Dzięki temu można zobaczyć, że po transplantacji nie traci się na jakości życia i wraca do aktywności.
– Transplantologia otwiera drzwi do powrotu do zdrowia, daje szansę na normlane życie i realizowanie pasji, dlatego jako Grupa PZU z wielkim zaangażowaniem wspieramy Bieg po Nowe Życie. Wierzymy, że szeroka edukacja w zakresie transplantacji narządów przełoży się na jeszcze większą świadomość społeczną w tym obszarze i rozwój polskiej transplantologii – powiedział Rafał Kałęcki, dyrektor Biura Prewencji w PZU.
Uczestnicy wydarzenia
W Biegu biorą udział sławy medycyny transplantacyjnej z najważniejszych polskich ośrodków przeszczepiających narządy oraz przyjaciele Biegu po Nowe Życie – osoby znane ze świata kultury, sportu i mediów, młodzież z warszawskich szkół ponadpodstawowych oraz partnerzy projektu. Na czele czteroosobowych sztafet, których organizatorzy spodziewają się ponad 90, staną między innymi Przemysław Saleta, Jarosław Boberek, Olga Kalicka, Piotr Gruszka, Paulina Chylewska, Jerzy Mielewski, Angelika Cichocka, Marcin Korcz, Lucyna Malec, Marcin Mroczek, Katarzyna Pakosińska, Robert Korzeniowski, Wojciech Błach oraz po raz pierwszy Magdalena Kumorek, Bogdan Kalus, Jacek Lenartowicz i Łukasz Konopka. Natomiast wśród autorytetów polskiej medycyny transplantacyjnej znajdą się między innymi profesorowie: Maciej Kosieradzki, Roman Danielewicz, Mariusz Kuśmierczyk, Michał Grąt, Piotr Kaliciński, Jarosław Czerwiński, Magdalena Durlik, Dorota Kamińska, Alicja Dębska-Ślizień, Leszek Domański, Zbigniew Gałązka, Sławomir Żegleń, Joanna Raszeja-Wyszomirska, Sławomir Nazarewski, Zbigniew Włodarczyk, Michał Zakliczyński i Tomasz Jakimowicz.
Bieg po Nowe Życie
25. edycja Biegu po Nowe Życie rozpocznie się 21 września o 12:00 w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.
– Bieg cieszy się coraz większą popularnością wśród osób po przeszczepieniu, piszą do nas maile, dzwonią, chcą dołączyć do wydarzenia. Prosimy ich o napisanie historii, czytamy i nie ukrywam, że czasami mocno się wzruszamy. I nie ma w tym nic dziwnego, bowiem te szczere opowieści, płynące z głębi serca, historie walki z chorobą i dochodzenia do zdrowia wywołują emocje, a na emocjach, tych pozytywnych, zbudowany jest Bieg po Nowe Życie – mówi Arkadiusz Pilarz, dyrektor i współtwórca wydarzenia.
Źródło: PZU SA