
Warszawa, Lublin i Olsztyn to liderzy najnowszego rankingu jakości życia PZU Lokalnie. Wyniki opracowane we współpracy ze Szkołą Główną Handlową pokazują, które miasta oferują swoim mieszkańcom najwyższy poziom komfortu, bezpieczeństwa i dostępu do zdrowia czy kultury.
Warszawa na czele, ale regionalni konkurenci tuż za nią
Z opublikowanych informacji wynika, że na pierwszym miejscu rankingu PZU Lokalnie uplasowała się Warszawa. Stolica została oceniona najwyżej dzięki połączeniu takich czynników jak wysokie wynagrodzenia, rozwinięta komunikacja miejska, dobra jakość powietrza i bardzo szeroka dostępność instytucji kultury. Na podium znalazły się również Lublin i Olsztyn. Lublin doceniono za niskie koszty życia, rozbudowaną infrastrukturę rowerową oraz niski poziom przestępczości. Olsztyn wyróżnił się świetnym dostępem do opieki zdrowotnej, czystym powietrzem i wysokim poziomem bezpieczeństwa. Tuż za pierwszą trójką znalazł się Rzeszów, którego mocnymi stronami są najniższy w Polsce poziom przestępstw przeciw mieniu, dostępność przedszkoli i żłobków oraz rozwinięta infrastruktura sportowa. Piąte miejsce zajął Białystok, lider w kategorii zdrowie, z bardzo dużą gęstością tras rowerowych i szeroką dostępnością usług medycznych. W pierwszej dziesiątce uplasowały się także: Poznań, Zielona Góra, Koszalin, Szczecin i Toruń.
Zdrowie, komfort i kultura – fundamenty oceny jakości życia
Jak możemy przeczytać, metodologia badania objęła cztery kategorie: zdrowie, bezpieczeństwo, komfort życia oraz kultura i edukacja. Każda z nich oparta została na konkretnych danych dotyczących m.in. dostępności usług, poziomu przestępczości, jakości powietrza czy kosztów utrzymania.
– Wskaźniki dostępności zostały przez nas stworzone jako stosunek danej zmiennej do innej, np. liczba lekarzy na liczbę mieszkańców albo liczba przedszkoli na liczbę dzieci. Z kolei wagi czterech głównych kategorii ustaliliśmy na podstawie analizy ekonometrycznej danych z badań ankietowych, w których ocena satysfakcji z życia respondenta była uzależniona od zmiennych reprezentujących sytuację lub samoocenę w czterech obszarach. Najwyższą wagę ma zdrowie, dalej zaś są komfort życia, kultura i edukacja, a na końcu bezpieczeństwo – tłumaczy dr hab. Andrzej Torój, profesor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.
Mapa online jako nowe narzędzie poznania swojej okolicy
Warto dodać, że PZU udostępniło użytkownikom interaktywną mapę, na której można sprawdzić jakość życia w swojej okolicy. Po wpisaniu adresu pojawiają się dane o dostępności placówek medycznych, poziomie zanieczyszczeń powietrza czy cenach mieszkań. Narzędzie zawiera także informacje o oddziałach, agentach i placówkach PZU Zdrowie oraz PZU Sport.
– Jak pokazują wyniki badania zrealizowanego na nasze zlecenie, pożar i kradzież to dwie z trzech największych obaw Polaków w kontekście ich nieruchomości. Obawia się ich odpowiednio 94% i 84% badanych.https://media.pzu.pl/pl/informacje-prasowe/szczegoly/warszawa-lublin-i-olsztyn-na-czele-rankingu-polskich-miast-pzu-lokalnie?presskit=null To zdarzenia, które potencjalnie mogą wygenerować największe koszty. Cieszy obserwowany przez nas wzrost społecznej świadomości znaczenia ubezpieczeń majątkowych. PZU Lokalnie to nasza kolejna inicjatywa, która ma za zadanie edukować w tym zakresie – i jednocześnie jest elementem realizacji strategii pozycjonowania marki PZU jako bliskiej, lokalnej i wspierającej Polaków w codziennym budowaniu stabilnego i dobrego życia – mówi Wioletta Łada-Szewczenko, dyrektor ds. digital marketingu i badań w Grupie PZU.
Źródło: PZU SA