Grupa PZU osiągnęła rekordowy wzrost przypisu składki brutto, jednocześnie zwiększając zysk operacyjny rok do roku. Ponadto ubezpieczyciel poszerzył również  udziały w rynku ubezpieczeń, umocnił też pozycję w sektorze bankowym.
 
Konsekwentnie realizowana strategia to główne źródło sukcesu
 
Michał Krupiński, prezes PZU podkreśla, że dobre wyniki finansowe jest konsekwencją realizowanej strategii: „Ubiegły rok był pełen wyzwań, ambitnych projektów i znaczących sukcesów. Jest w nas pasja start–upu i siła giganta kapitałowego. Dobre wyniki finansowe PZU za 2016 rok to efekt konsekwentnie realizowanej strategii. Zgodnie z jej założeniami skoncentrowaliśmy się na budowaniu pozycji w obszarze naszej podstawowej działalności ubezpieczeniowej. Wykorzystując poprawiającą się sytuację na rynku oraz efektywne struktury sprzedaliśmy ponad 700 tys. więcej ubezpieczeń komunikacyjnych niż w ubiegłym roku. W rezultacie nasz udział w rynku majątkowym wzrósł o 3,0 p.p. r/r, a składka przypisana brutto o 20,4% r/r, notując tym samym dynamikę nie widzianą w PZU od lat. Wzmocniliśmy fundamenty oraz wytyczyliśmy kierunki działalności, tak by w perspektywie najbliższych lat Grupa PZU stała się nie tylko największą grupą finansową w Europie Środkowo-Wschodniej, ale także najbardziej innowacyjną, stabilną i rentowną, dostarczającą produkty z obszaru ubezpieczeń, zdrowia, zarządzania aktywami oraz bankowości”.
 
 
Największa dynamika w ubezpieczalniach komunikacyjnych
 
PZU w 2016 roku zebrał 20 219 mln zł składki brutto, co oznacza wzrost składki przypisanej brutto o 10,1% r/r. Największa dynamika sprzedaży została zanotowana w ubezpieczaniach komunikacyjnych, które wzrosły o 34,4% r/r do 7 050 mln zł. Jednocześnie wskaźnik kosztów administracyjnych (dla polskich spółek ubezpieczeniowych w Grupie) spadł o 0,7 p.p. r/r do wartości 8,1%.
 
 
PZU to również pozycja lidera w ubezpieczeniach na życie
 
Jak podkreśla  Paweł Surówka, prezes PZU Życie SA: „Nie zamierzamy zwalniać tempa. Na rynku ubezpieczeń na życie jeszcze w tym roku zwiększymy naszą obecność wśród małych i średnich przedsiębiorstw. Cały czas rozwijamy także ofertę w obszarze zdrowotnym, gdzie liczba klientów wzrosła o 300 tys. Nasze produkty dystrybuujemy przez 1800 placówek do już ponad 1,3 mln klientów”.
 
Pozytywny wpływ na wyniki finansowe Grupy PZU w 2016 roku miały: wzrost składki przypisanej brutto w grupie ubezpieczeń komunikacyjnych w segmencie klienta masowego i korporacyjnego; zwiększenie rentowności ubezpieczeń grupowych i indywidualnie kontynuowanych; wzrost udziału w rynku ubezpieczeń majątkowych i życiowych ze składką okresową; wzrost sprzedaży w obszarze ochrony zdrowia; spadek kosztów administracyjnych w segmentach działalności ubezpieczeniowej w Polsce dzięki utrzymywaniu dyscypliny kosztowej.
 
Negatywnie na wyniki w tym okresie wpłynęły: niższa rentowność w segmencie ubezpieczeń korporacyjnych jako efekt wzrostu szkodowości; negatywne skutki przezimowań w ubezpieczeniach upraw rolnych; znacząco niższy wynik z działalności lokacyjnej na portfelu głównym przede wszystkim z powodu przeceny pakietu akcji Grupy Azoty SA; wprowadzenie podatku od instytucji finansowych od 2016 roku.
 
Źródło: www.pzu.pl