Wzrost rynku motoryzacyjnego

Pierwsze półrocze 2015 roku charakteryzuje się wzrostem rejestracji nabywców samochodów i motocykli. W II kwartale tego roku zarejestrowano w Polsce 86 tysięcy nowych samochodów osobowych, co oznacza 10 procentowy wzrost w porównaniu z rokiem poprzednim.

„W 2014 roku rynek był wyjątkowo mocno stymulowany przez okienko derogacyjne. Możemy już chyba mówić o trwałym ożywieniu” – podkreśla Jakub Faryś, Prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego. Mirosław Michna, szef zespołu doradców dla branży motoryzacyjnej w KPMG w Polsce dodaje: „W porównaniu do zeszłego roku znacząco wzrosło zainteresowanie mniejszymi limuzynami z klasy E. Z drugiej strony widoczny jest także wzrost sprzedaży małych i średnich aut z segmentów B i C.
 
Na szczególną uwagę zasługuje sprzedaż samochodów z napędami alternatywnymi. Choć w II kwartale szał zakupowy z początku roku minął, to w skali pierwszego półrocza rejestracje tego typu pojazdów były wciąż o 55 procent większe niż pierwszym półroczu 2014 roku. Ogółem zarejestrowano 2,5 tysięcy samochodów z napędem alternatywnym, w większości hybryd”. Również rynek motocykli sięga rekordowego poziomu sprzedaży. W II kwartale liczna zarejestrowanych motocykli wyniosła 9,7 tysięcy, co oznacza trzykrotny wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem. „ Od początku roku rynek pojazdów użytkowych przyspiesza i to we wszystkich segmentach. Zarówno jeżeli chodzi o lekkie samochody dostawcze, pojazdy ciężarowe, jak i autobusy, mamy za sobą najlepsze półrocze od 2008 roku. Wygląda na to, że ożywienie w inwestycjach firm jest trwałe” – dodaje Faryś.
 
Co prawda w porównaniu do wskaźników sprzed kryzysu jest nadal dużo gorzej, ale ilość rejestracji samochodów wzrosła na niemal wszystkich kluczowych rynkach, które decydują o sytuacji europejskiej motoryzacji: w Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i we Włoszech. warto tez dodać, że w I półroczu 2015 roku wartość produkcji sprzedanej przemysłu motoryzacyjnego w Polsce wyniosła 63,3 mld zł, tj. nominalnie o 9,2 procent więcej niż rok wcześniej. Motorem wzrostu były przede wszystkim samochody osobowe, których wyprodukowano w tym okresie 297,8 tysięcy, czyli o 14,0 procent. więcej niż rok wcześniej.
 
Źródło: www.moto.money.pl