Planujesz kupno ubezpieczenia? To musisz wiedzieć. Szykują się zmiany w prawie dotyczącym pośrednictwa ubezpieczeniowego. Planowany jest nowy projekt ustawy, który przygotuje Ministerstwo Finansów. W założeniu nowe rozwiązanie ma sprawić, że zostanie wyeliminowane zagrożenie dla interesów konsumenta. Sprawdź szczegóły.

 
Nowa ustawa
 
Nowa ustawa ma wejść w życie w związku z opublikowaną w styczniu 2016 nowej dyrektywy unijnej, która dotyczy zwiększenia obowiązków informacyjnych ubezpieczyciela oraz rozszerzenia zakresu przepisów na wszystkie kanały dystrybucji ubezpieczeń.
 
Jasne umowy ubezpieczeniowe
 
Zgodnie ze zmianami każdy kto sprzedaje ubezpieczenia musi dokładnie informować klienta o trybie opłacania składek i rozwiązaniu umowy. Dzięki temu klient ma lepiej zrozumieć istotę danego produktu ubezpieczeniowego.
 
Według nowego projektu dystrybutorzy ubezpieczeń będą musieli:
 

  • Informować o swoim statusie i charakterze otrzymywanego wynagrodzenia
  • Obowiązkowo ustalać potrzeby klienta, by dopasować najlepszą umowę
  • Określić odpowiednie procedury reklamacyjne, które umożliwią klientom składanie skarg w związku z ich działalnością
  • Wprowadzić obowiązkowe szkolenia zawodowe

 
Sprzedawanie polis
 
Prokonsumenckie przepisy określają m.in. szerokie obowiązki informacyjne, opłaty likwidacyjne w umowach ubezpieczenia na życie z elementem inwestycyjnym. Takie zmiany zostały wprowadzone od stycznia 2016 i zawarte są w ustawie o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej.
 
Określone regulacje dotyczą sposobu i warunków wykonywania działalności przez zakłady ubezpieczeń i reasekuracji.  Natomiast nowa ustawa ma dotyczyć zasad dystrybucji ubezpieczeń osobowych i majątkowych. Przypominamy, że dystrybucją takich ubezpieczeń zajmują się m.in. brokerzy, zakłady ubezpieczeniowe, banki, dealerzy samochodowi i biura podróży.
 
Nowa ustawa oprócz określonych zmian ma także umożliwić eliminację występujących błędów, nieprawidłowości oraz ma zapewnić efektywną ochronę interesów konsumentów, którzy zapewniają umowy ubezpieczenia.
 
Źródło: PAP, www.tvn24.bis.pl