Zarówno sprzedaż, jak i kupno nieruchomości wiąże się z koniecznością załatwienia wielu formalności. Część z nich może dotyczyć kwestii ubezpieczenia. Czy ubezpieczone mieszkanie kupujemy także wraz z polisą? Co się dzieje z opłaconą przez sprzedającego składką?
Sprzedaż mieszkania z polisą ubezpieczeniową
Nie wszyscy z nas pamiętają czasy, kiedy to ubezpieczenie nieruchomości automatycznie przechodziło na nowego właściciela. Oczywiście strony w umowie mogły umówić się inaczej. Jednak zazwyczaj nieruchomość była sprzedawana wraz z polisą – bez względu na to czy osoba nabywająca mieszkanie wyrażała taką wolę. Oczywiście nabywca (jak również ubezpieczyciel) miał prawo do wypowiedzenia umowy ubezpieczenia zgodnie z jej warunkami. Wówczas to on otrzymywał zwrot składki za niewykorzystany okres ochrony. Warto też przypomnieć, że opisane warunki dotyczyły wyłącznie nieruchomości – umowa ubezpieczenia rzeczy ruchomych (które zostały sprzedane wraz z nieruchomością) ulegała rozwiązaniu.
Ubezpieczenie mieszkania po sprzedaży – aktualne przepisy
Wspomniane wyżej zasady zmieniły się na skutek nowelizacji kodeksu cywilnego. Od 10 sierpnia 2007 roku to ubezpieczyciel decyduje, czy po zmianie właściciela nieruchomości polisa nadal będzie obowiązywała, czy nie.
W praktyce możemy zauważyć, że towarzystwa ubezpieczeniowe stosują jedno z kilku dostępnych rozwiązań:
- wychodzą z założenia, że prawa i obowiązki wynikające z umowy mogą przejść na nowego właściciela – oczywiście za pisemną zgodą ubezpieczyciela,
- okres ochrony kończy się wraz z momentem, w którym klient traci tytuł prawny do nieruchomości – sprzedaje ją,
- okres ochrony kończy się w momencie sprzedaży nieruchomości, jeśli jednocześnie nie dokonano przeniesienia praw z umowy ubezpieczeniowej ze sprzedającego na nabywcę.
Doświadczenie pokazuje, że zazwyczaj to nowy właściciel nieruchomości zwraca się do ubezpieczyciela z wnioskiem o przepisanie polisy mieszkaniowej. Jeśli firma zgodzi się na przedłużenie umowy ubezpieczenie przechodzi na nabywcę. Jeżeli jednak z jakiś powodów wniosek zostanie odrzucony, zwrot niewykorzystanej składki otrzyma poprzedni właściciel – w terminie do 30 dni od daty sprzedaży mieszkania.
Przeniesienie ubezpieczenia mieszkania
Przeniesienie umowy ubezpieczenia jest zwykle korzystnym rozwiązaniem, szczególnie, jeśli polisa została opłacona z góry na cały rok. Nie zapominajmy jednak, że dużo zależy od warunków, na jakich zawarto ubezpieczenie. Dlatego w pierwszym kroku należy wnikliwie zapoznać się z zapisami zawartymi w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU).
Warto dodać, że w 2007 roku zmianie uległy również przepisy dotyczące ubezpieczenia ruchomości – od tamtej pory nie stosuje się już rozróżnienia dla nieruchomości i rzeczy ruchomych, bowiem są one traktowane jednakowo. Oznacza to, że jeśli polisa obejmowała także ruchomości, nowy właściciel może wnioskować o jej przepisanie na swoje dane na tych samych zasadach, co opisane powyżej ubezpieczenie nieruchomości.
Bez wątpienia zawsze powinniśmy pamiętać o ubezpieczeniu mieszkania, nawet wówczas, gdy planujemy jego sprzedaż. Tym bardziej, że ubezpieczyciel udzieli nam ochrony od takich zdarzeń jak kradzież, zalanie czy pożar, a więc sytuacji, które mogą znacząco wpłynąć na wartość przeznaczonej do sprzedaży nieruchomości.
Źródło: Nationale-Nederlanden