Pod koniec ubiegłego roku uruchomiono nowe narzędzie do walki z przestępczością ubezpieczeniową – System FOTO. Rozwiązanie to ma zautomatyzować i usprawnić likwidację szkód komunikacyjnych, a także stanowić formę działań prewencyjnych. System automatycznie rozpoznaje obrazy i wykrywa te same lub powiększone uszkodzenia zgłaszane do różnych ubezpieczycieli. 

System FOTO – precyzyjne porównanie uszkodzeń 

System FOTO opiera się na technologii automatycznego rozpoznania obrazów. Narzędzie to jest już wdrożone i wykorzystywane przez ubezpieczycieli odpowiadających łącznie za niemal 100% udziałów w rynku ubezpieczeń komunikacyjnych. Projekt ma za zadanie wykrywać te same lub powiększone uszkodzenia pojazdów zgłaszane do różnych towarzystw. Niestety według ekspertów ubezpieczeniowych zjawisko zgłaszania tych samych lub powiększonych szkód jest powszechne, zatem powinien cieszyć fakt, że pierwsze wyniki wskazują, że technologia potrafi precyzyjnie typować takie nieuczciwe przypadki. 

Projekt jest w swoim zakresie innowacyjny na skalę europejską, nie tylko pod względem technologii i zakresu, ale dlatego, że objął w zasadzie cały rynek ubezpieczeń komunikacyjnych w Polsce. Dzisiaj uruchamiamy go w tym właśnie obszarze, ale jestem przekonany, że znajdzie swoje kolejne zastosowania. Już widzimy, że tego typu technologie można wykorzystać w innych obszarach ubezpieczeń i likwidowanych w nich szkodach, na przykład w nieruchomościach. Myślę, że na tym nie koniec, bo tego typu rozwiązania mają charakter uniwersalny – mówi Rafał Stankiewicz, wiceprezes zarządu w TUiR Warta SA, odpowiedzialny w Grupie Warta za obszar likwidacji szkód oraz przewodniczący Komisji ds. likwidacji szkód, działającej w strukturze Polskiej Izby Ubezpieczeń i patron projektu FOTO. 

Jak działa projekt FOTO? System korzysta z jednej z największych baz zdjęć uszkodzeń pojazdów i części używanych do napraw – znajduje się w niej ponad 60 milionów plików graficznych, a wkrótce liczba ta ma osiągnąć 100 milionów plików. Co istotne, będą one dostępne dla uczestników rynku dzięki ich współpracy. Aktualnie w bazie znajdują się informacje o blisko 2,5 milionach szkód komunikacyjnych i liczba ta również ma wzrastać. Twórcy projektu FOTO wykorzystali w nim rozwiązania z obszaru sztucznej inteligencji. Pozwalają one beneficjentom projektu między innymi na śledzenie wykorzystania danego uszkodzonego elementu (zderzak, drzwi, reflektor, pokrywa silnika, błotnik) w kolejnych szkodach również w innym samochodzie zgłaszanych do tego samego i do innych ubezpieczycieli. Modele radzą sobie też w wykrywaniu uszkodzeń istniejących w przeszłości i powiększonych o dodatkowe uszkodzenia, a następnie zgłaszanych w ramach szkody jako zupełnie nowe. 

– Przestępczość ubezpieczeniowa to stałe wyzwanie świata ubezpieczeń. Stanowi  jeden z głównych kierunków działalności zorganizowanych grup przestępczych, których przedstawiciele upatrują w tych działaniach źródła stałego dochodu. Nieodzownym stało się wypracowywanie efektywnych mechanizmów przeciwdziałania wyłudzeniom nienależnych odszkodowań. Pamiętajmy, że  skuteczne przeciwdziałanie tego typu zjawiskom leży we wspólnym interesie całego rynku ubezpieczeń – zarówno ubezpieczycieli, jak i ich klientów. To dlatego w 2023 roku Komisja ds. likwidacji ubezpieczeń w PIU oficjalnie uruchomiła projekt z wybranym dostawcą – dodaje Rafał Stankiewicz. 

Współpraca podmiotów rynku ubezpieczeniowego 

Uproszczone procesy w obsłudze szkód niekiedy prowadzą do nadużyć nieuczciwych klientów i warsztatów naprawczych. Co więcej, w okresie pandemii wiele towarzystw wprowadziło rozwiązania obsługi zdalnej, w których wycena kosztów napraw pojazdów bazuje wyłącznie na zdjęciach, co dodatkowo wprowadziło przestrzeń do nieuczciwych zachowań. Warto podkreślić, że przestępczość ubezpieczeniowa to rynkowy problem, który każdego roku doprowadza do strat liczonych w dziesiątkach milionów złotych. Sposobem na przeciwdziałanie tym zjawiskom, dotykającym również uczciwych klientów, jest współpraca podmiotów rynku ubezpieczeniowego, stąd właśnie połączenie sił ubezpieczycieli, PIU i UFG. 

– Ten projekt to odpowiedź na przestępczość ubezpieczeniową. Zakłady ubezpieczeń są zobowiązane do przeprowadzenia postępowania dotyczącego ustalenia stanu faktycznego zdarzenia losowego i zasadności zgłoszonych roszczeń. System FOTO znacznie przyspiesza ten proces i daje więcej możliwości. Ubezpieczyciele będą w stanie szybciej i sprawniej likwidować szkody. Zyskują na tym uczciwi klienci – mówi Jan Grzegorz Prądzyński, prezes zarządu Polskiej Izby Ubezpieczeń. 

– Wdrożenie tego projektu jest wynikiem udanej współpracy zakładów ubezpieczeń, Izby i Funduszu. Jesteśmy bardzo zadowoleni z pierwszych efektów funkcjonowania systemu, mamy już tysiące wytypowanych przypadków pokazujących, że działa on prawidłowo i dysponuje ogromnym potencjałem. Nie jest tajemnicą, że algorytmy sztucznej inteligencji poprawiają swoją efektywność wraz z dostarczaniem kolejnych danych i właściwym procesem uczenia, nad czym obecnie pracujemy – mówi Radosław Bedyński, wiceprezes zarządu Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, kierujący pracami grupy projektowej FOTO. 

Skuteczny sposób na walkę z nadużyciami nieuczciwych klientów i warsztatów naprawczych 

Jak możemy przeczytać rozwiązania technologiczne zostały dostarczone przez ControlExpert. Co istotne, wyniki testów wskazały wysoką skuteczność działania platformy informatycznej służącej rozpoznawaniu szczegółów obrazów. Efekty te zaowocowały uruchomieniem dalszych etapów projektu i rynkowymi wdrożeniami u kolejnych ubezpieczycieli. Na przykład, w jednej z kolejnych faz testów algorytmy sztucznej inteligencji poddały analizie ponad 300 tysięcy szkód zgłoszonych w wybranych dwóch latach dla trzech marek pojazdów (próbka o objętości ponad 8 TB danych). Już dzisiaj liczba analizowanych szkód i danych jest wielokrotnie większa. 

– Projekt FOTO był i jest niezwykłym wyzwaniem, z którym przyszło się zmierzyć firmie ControlExpert, zarówno w kontekście ilości danych, ale również skali całego przedsięwzięcia. Jesteśmy niezwykle usatysfakcjonowani, mogąc dostarczyć unikalne pod względem skali i zakresu rozwiązanie, mające zapobiegać przypadkom nadużyć w procesie likwidacji szkód komunikacyjnych. Koordynacja i synchronizacja działań niemalże całego rynku ubezpieczeń, którego podjął się Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny jest zadaniem wyjątkowym, będącym unikalnym zjawiskiem w skali globalnej – mówi Grzegorz Czekiel, prezes zarządu firmy ControlExpert Poland. 

Z opublikowanych informacji wynika, że dotychczas system wychwycił ok. 3,5 tysiąca przypadków powtarzających się uszkodzeń w różnych pojazdach. Co ciekawe, rozwiązania technologiczne dostarczone w projekcie mogą również posłużyć do analizy zdjęć dokumentujących szkody innego rodzaju, co otwiera nowe możliwości na rynku ubezpieczeń. 

Źródło: Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny