Od wczoraj trwa w Warszawie trzydniowy XVII Kongres Europejskiego Prawa Ubezpieczeń Komunikacyjnych. Spotkanie organizowane jest we współpracy z Polskim Biurem Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. 



Spotkanie służy do dyskusji na temat aktualnego orzecznictwa i zmian w prawodawstwie wspólnotowym. Jest również szansą na wymianę doświadczeń w dziedzinie prawa ubezpieczeń, prawa o odpowiedzialności cywilnej i prawa o ruchu drogowym w Unii Europejskiej.
 

Wczorajsze spotkanie zostało w całości poświęcone problemom polskiego prawa odszkodowawczego, relacji z podmiotami nadzoru i prawa konsumenckiego, jak również możliwościom polubownego rozstrzygania sporów. W panelu dyskusyjnym poświęconym m.in. standaryzacji zadośćuczynień, uczestniczył reprezentant Rzecznika Finansowego. Aleksander Daszewski, radca prawny w Biurze RzF podkreśla, że wypracowanie standardów to ukłon w stronę osób poszkodowanych: „ Sam pomysł wypracowania pewnych standardów jest godny rozważenia. Przy czym decydującym czynnikiem tego typu rozwiązań winien być uzasadniony interes osób poszkodowanych, a nie chęć redukcji świadczeń po stronie ich płatników”.
 
Prawnik kładzie jednak nacisk na opis sytuacji, których nie a się wkleić w ramy standardu: „Jednocześnie trzeba też pamiętać, że istnieją szczególnie skomplikowane przypadki, których nie da się ustandaryzować. Te wymagają dalece indywidualnego podejścia i uwzględnienia konkretnych czynników rzutujących na rozmiar krzywdy. Standardy nie mogą też zamykać drogi postępowania sądowego gdyż byłoby to rozwiązanie niekonstytucyjne” – dodaje Daszewski. 
 
Źródło: www.pbuk.pl