Po pośrednikach finansowych tym razem strach padł teraz na agentów i brokerów ubezpieczeniowych. UOKiK, KNF i NBP zgłosiły do niej swoje uwagi, które wywołały przerażenie w branży ubezpieczeniowej.

 
Nowa ustawa o dystrybucji ubezpieczeń
 
Na początku 2016 roku Ministerstwo Finansów przygotowało projekt nowej ustawy o dystrybucji ubezpieczeń. Ma ona wprowadzić do polskiego prawa zmiany, które wynikają z przyjętej na szczeblu Unii Europejskiej dyrektywy 2016/97 z 20 stycznia 2016 r. (tzw. dyrektywa IDD). W związku z tym, że akurat tym razem projekt ma charakter rządowy, konieczne stały się konsultacje społeczne. 19 stycznia tego roku Rządowe Centrum Legislacji zaprezentowało komplet uwag, które zostały zgłoszone do projektu przez różne instytucje i organizacje.
 
Nowa ustawa zniesie ustawę o pośrednictwie ubezpieczeniowym z 2003 roku
 
Jednak, co do ogółu kształtu rynku, przepisy – biorąc pod uwagę wersję zaproponowaną przez MF – aż  tak się nie zmienią. Obecnie klient chcący kupić ubezpieczenie w Polsce, może iść bezpośrednio do ubezpieczyciela, albo może
 
Ubezpieczyciele nie będą mogli pobierać prowizji?
 
Według nowego prawa jest to bardzo prawdopodobne. UOKiK chce wprowadzenia ustawowego zakazu pobierania prowizji przez pośredników od ubezpieczycieli. Jak czytamy w liście prezesa UOKiK z uwagami do projektu ustawy, takie działanie „mogłoby doprowadzić do wyeliminowania sytuacji, w którym pośrednicy przedstawialiby jako najkorzystniejszą ofertę tego ubezpieczyciela, od którego otrzymają najwyższe wynagrodzenie”.
 
Jakie byłyby konsekwencje wprowadzenia takich przepisów?
 
Przede wszystkim prowizję miałby od teraz płacić klient. Jan Grzegorz Prądzyński, prezes zarządu Polskiej Izby Ubezpieczeń podkreśla: „Jedynym skutkiem będzie zabicie rynku pośrednictwa w Polsce i pozostawienie bez pracy zapewne 90 proc. z ok. 160 tys. działających w Polsce pośredników. Klienci nie byliby bowiem skorzy do płacenia jakichkolwiek prowizji”.
 
Maciej Chmielowski z biura prasowego UOKiK dodaje: „Uwaga UOKiK dotycząca rozważenia wprowadzenia ograniczeń w pobieraniu prowizji przez dystrybutorów ubezpieczeń w pierwszym rzędzie opierała się na zapewnieniu spójności systemowej w świetle rozwiązań przyjętych w projekcie ustawy o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami, gdzie tego typu ograniczenia przyjęto”.
 
Źródło: www.onet.pl