Dzięki włączeniu do Grupy PZU nowych towarzystw ubezpieczeń wzajemnych TUW PZUW rozrasta się na rynku. W ostatnim czasie ubezpieczyciel zainicjował również projekt na rzecz ubezpieczeniowej ochrony energetyki jądrowej w Polsce. Jak widać towarzystwo nie boi się wyzwań i stawia na rozwój.
Specjaliści od „trudnych ryzyk”
W ostatnim czasie TUW Polski Zakład Ubezpieczeń Wzajemnych zainicjował projekt na rzecz ubezpieczeniowej ochrony energetyki jądrowej w Polsce. Niewątpliwie po poszerzeniu się Grupy PZU o nowe towarzystwa ubezpieczenia wzajemne nabierają rozpędu.
– Jesteśmy częścią największej w Polsce grupy ubezpieczeniowo-finansowej PZU, bez której trudno nawet myśleć o podjęciu się takiego zadania, jak ubezpieczeniowa ochrona przyszłej polskiej energetyki atomowej – mówił w wywiadzie w „Dzienniku Gazecie Prawnej” Rafał Kiliński, prezes TUW PZUW.
Przedstawiciel ubezpieczyciela przypominał, że TUW PZUW ma już doświadczenie w ubezpieczaniu energetyki.
– Jako towarzystwo ubezpieczeń wzajemnych, których zaletą jest elastyczność, jesteśmy też specjalistami od tzw. trudnych ryzyk. Nie boimy się wyzwań, a zapewnienie ubezpieczeniowej ochrony przyszłej energetyce jądrowej w Polsce należy dziś do najważniejszych i największych. Dlatego wystąpiliśmy z inicjatywą utworzenia w naszym kraju ubezpieczeniowego poolu atomowego i chcemy stać się jego agregatorem, który zbierze grupę ubezpieczycieli i będzie spinać wszystko w całość – tłumaczył Rafał Kiliński, prezes TUW PZUW.
Czym jest pool atomowy?
Pool atomowy to grupa ubezpieczycieli, którzy podejmują współpracę, aby zapewnić ubezpieczeniową ochronę energetyce jądrowej i deklarują, jaki kapitał wkładają w tym celu do wspólnego koszyka.
– Opiera się na modelu zbliżonym do wzajemności, co dodatkowo mobilizuje nas, żeby być jego inicjatorem. Do udziału w nim zachęcamy innych ubezpieczycieli, na razie z intencją budowania wspólnoty chętnych, ponieważ żeby uruchomić taki pool w Polsce, musi jeszcze powstać całe otoczenie formalno-prawne. My stanowimy forpocztę. Działamy, aby być merytorycznie przygotowanym, gdy zapadną stosowne decyzje i wtedy ruszyć od razu do przodu – wyjaśniał prezes Kiliński.
Strategiczna współpraca
Przygotowania ubezpieczyciela rozpoczęły się od nawiązania strategicznej współpracy z brytyjskim poolem Nuclear Risk Insurers, który od prawie 70 lat chroni cywilne instalacje jądrowe w Wielkiej Brytanii, a jako reasekurator uczestniczy w ponad 300 podobnych projektach na świecie.
– Z fazy toczonych w środowisku ubezpieczeniowym dyskusji płynnie przechodzimy do czynów. Poszliśmy o krok dalej, nawiązując współpracę z Nuclear Risk Insurers i występując z konkretną inicjatywą stworzenia polskiego poolu. Do udziału w nim zachęcamy innych ubezpieczycieli, na razie z intencją budowania wspólnoty chętnych, ponieważ żeby uruchomić taki pool w Polsce, musi jeszcze powstać całe otoczenie formalno-prawne. My stanowimy forpocztę. Działamy, aby być merytorycznie przygotowani, gdy zapadną stosowne decyzje, i wtedy ruszyć od razu do przodu – podsumował prezes TUW PZUW.
Źródło: TUW PZUW