Większość z nas zdaje sobie sprawę z tego, że ubezpieczenia dzielimy na te, które musimy posiadać obowiązkowo oraz na te, które są dobrowolne i nie wymagają cyklicznego odnawiania. Czym się różnią typy tych umów?
Ubezpieczenia dobrowolne
Jak sama nazwa wskazuje ubezpieczenia dobrowolne to produkty, które samodzielnie wybieramy a decyzja o ich posiadaniu zależy tylko od nas. Na rynku znajdziemy wiele tego typu ofert i mogą one dotyczyć między innymi ochrony zdrowia i życia, majątku, mieszkania czy sprzętu.
Ubezpieczenie na życie zapewnia ochronę oraz wypłatę określonej kwoty naszym bliskim w przypadku śmierci. Dodatkowo tego typu polisa może także stanowić nasze zabezpieczenie finansowe np. w momencie wypadku czy poważnej choroby.
Z kolei ubezpieczenie zdrowotne umożliwia korzystanie z prywatnej służby zdrowia. Gwarantuje wypłatę odszkodowania w przypadku zachorowania lub nieszczęśliwego wypadku. Posiadając taką polisę możemy skorzystać ze świadczenia za pobyt w szpitalu np. w momencie konieczności odbycia operacji.
Szczególną odmianą ubezpieczenia zdrowotnego jest ubezpieczenie nowotworowe. Tego typu ochrona zapewnia nam wypłatę odszkodowania w momencie wykrycia nowotworu. A co za tym idzie pozwala na sfinansowanie terapii, która może być bardzo kosztowna.
Ubezpieczenie wypadkowe potocznie określane, jako NNW, czyli ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków gwarantuje nam wypłatę odszkodowania w momencie tzw. “nieszczęśliwego wypadku”, takiego jak złamanie nogi, utrata wzroku. Tu warto dodać, że im większy uszczerbek na zdrowiu tym wyższa kwota do wypłaty.
Ubezpieczenie turystyczne to produkt zapewniający nam ochronę podczas wyjazdów zagranicznych lub krajowych. Najczęściej jest to ubezpieczenie pakietowe, które pokrywa koszty leczenia (np. akcji ratunkowych) transportu medycznego lub hospitalizacji. Można je także poszerzyć o ochronę w przypadku opóźnienia lotu lub zagubienia bagażu. W związku z tym, że wielu krajach koszty leczenia są bardzo wysokie, warto rozważyć zakup polisy w przypadku dłuższych i aktywnych sportowo wyjazdów.
Ubezpieczenie OC polega na ochronie od odpowiedzialności cywilnej. Polisa zadziała wówczas, gdy wyrządzimy komuś krzywdę np. uderzymy kogoś jadąc na nartach i uszkodzimy tej osobie nogę albo zniszczymy cudzą własność. W sytuacji, w której dana osoba będzie domagała się od nas zadośćuczynienia odszkodowanie wypłaci za nas ubezpieczyciel.
Ubezpieczenie mieszkania udziela ochrony od zdarzeń losowych takich jak np. pożar lub zalanie. Polisa tego typu może być także rozszerzona o ochronę mienia, które znajduje się w nieruchomości. Opcja ta jest szczególnie przydatna podczas dłuższej nieobecności w domu. Tym bardziej, że jeden z wariantów ubezpieczenia mieszkania stanowi ochrona od kradzieży, która gwarantuje wypłatę odszkodowania w przypadku włamania i kradzieży wartościowych rzeczy.
Ubezpieczenie autocasco to dobrowolne ubezpieczenie komunikacyjne, które chroni samochód na wypadek różnych zniszczeń i uszkodzeń takich jak np. szkody parkingowe. Polisa AC zapewni nam odszkodowanie także wówczas, gdy pojazd zostanie skradziony.
Ubezpieczenia obowiązkowe – dla kogo?
Przepisy regulują sytuacje, w których powinniśmy posiadać ubezpieczenia obowiązkowe. Należy do nich między innymi ubezpieczenie OC samochodu. Do grupy ubezpieczeń obowiązkowych zaliczamy także:
- ubezpieczenie OC rolników w związku z posiadaniem gospodarstwa rolnego,
- ubezpieczenie budynków, które wchodzą w skład gospodarstwa rolnego (ubezpieczenie od ognia i zdarzeń losowych),
- ubezpieczenia OC dla określonych grup zawodowych tj. agenci ubezpieczeniowi czy księgowi.
Tego typu polisy zawierane są na okres 12 miesięcy, a brak ubezpieczenia może wiązać się z dużymi karami finansowymi. Szczególnie w przypadku wystąpienia szkód, które będą musiały być pokryte przez nieubezpieczonego sprawcę.
Co zrobić, jeśli nie mamy wiedzy na temat tego czy jesteśmy zobligowani do zawarcia ubezpieczenia? Warto wówczas porozmawiać ze swoim agentem lub sprawdzić informacje zawarte na stronach ubezpieczycieli. Z pewnością rozwieje je to wszelkie nasze wątpliwości.
Źródło: Europa Ubezpieczenia