Każdy z nas ma swoją listę rzeczy, które są w życiu najważniejsze. Zdrowie, rodzina, własny dom, samochód czy wymarzone wakacje to tylko kilka z nich. I o ile mogą się one różnić w zależności od osoby, to wszystkich nas łączy potrzeba ochrony tych rzeczy czy wartości. Tu właśnie z pomocą mogą przyjść ubezpieczenia, które są cennym wsparciem w razie nieprzewidzianych zdarzeń.
Jak działa ubezpieczenie?
Już w starożytności narodziła się potrzeba zabezpieczenia cennych dóbr, bowiem wówczas kupcy, handlarze i rzemieślnicy zrzeszali się w celu ograniczania indywidualnego ryzyka. Wspólnie też pokrywali nieprzewidziane szkody wynikające z ich działalności. Przez lata potrzeba ubezpieczania stanowiła nieodłączny element naszego życia.
Wynika to z tego, że zawierając polisę przenosimy odpowiedzialność za skutki zdarzeń losowych na wybrane przez nas Towarzystwo Ubezpieczeniowe. W zamian musimy jedynie regularnie opłacać składkę ubezpieczeniową. Pamiętajmy jednak, że zdarzenia te muszą być uwzględnione w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia i to z nimi powinniśmy się wnikliwie zapoznać przed podpisaniem umowy. Czytając OWU przede wszystkim należy zwrócić uwagę na zakres ubezpieczenia i ewentualne wyłączenia z ochrony. Wówczas zyskamy pewność, od czego tak naprawdę jesteśmy ubezpieczeni, tzn. w jakich sytuacjach możemy liczyć na wypłatę świadczenia czy odszkodowania. Kolejnym ważnym elementem jest suma ubezpieczenia.
Ubezpieczenie – co daje?
Jednak, co tak naprawdę daje ubezpieczenie? Śmiało można stwierdzić, że przede wszystkim pomaga przygotować się na nieprzewidziane zdarzenia, a także ułożyć plan działania awaryjnego i zacząć jego realizację. Tym bardziej, że nie każdy z nas dysponuje wolnymi środkami finansowymi czy oszczędnościami. A najczęściej przecież nagły wypadek czy pojawienie się szkody wymaga od nas natychmiastowej inwestycji w celu powrotu do zdrowia czy do stanu używalności (np. samochodu).
Ubezpieczenie może być swoistym kołem ratunkowym, które w najtrudniejszej sytuacji pomaga nam utrzymać się na powierzchni, dzięki czemu sprawniej dopłyniemy do brzegu. Co więcej z odpowiednią polisą oszczędzamy sobie wielu stresujących sytuacji i niepotrzebnych nerwów, a także porównując wysokość opłacanej składki do wartości szkody – pieniądze.
Nie bez powodu ubezpieczenia dają nam też poczucie spokoju, np. wówczas, gdy wyjeżdżamy i zostawiamy puste mieszkanie. Nie zapominajmy o tym, że również podczas wyjazdu jesteśmy zabezpieczeni na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń, dzięki czemu dużo łatwiej jest się nam cieszyć chwilami beztroski i relaksu. A jadąc samochodem zyskujemy pewność i spokój, że w razie nagłego wypadku jesteśmy zabezpieczeni polisą OC, AC, NNW czy assistance.
Ubezpieczenia obowiązkowe
Zazwyczaj mówiąc o ubezpieczeniach obowiązkowych mamy na myśli ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej (OC) posiadaczy pojazdów mechanicznych. Ochrona tego typu jest regulowana ustawą, a naszym wyborem jest jedynie to w jakim Zakładzie Ubezpieczeń wykupimy ubezpieczenie OC. Praktyka pokazuje, że zawierając umowę OC nie zawsze kierujemy się ceną, bowiem mogą nas przyciągnąć opcje dobrowolne w postaci AC, Assistance czy ubezpieczenia NNW. Samo OC samochodu chroni nas przed finansowymi skutkami użytkowania pojazdu. Oznacza to, że wówczas, gdy wyrządzimy szkodę, uderzymy w samochód czy uszkodzimy mienie Ubezpieczyciel pokryje koszty takiego zdarzenia. Tu warto dodać, że każdy z nas powinien rozważyć zakup opcji dodatkowych, takich jak:
- ubezpieczenie AC, które zabezpieczy nas między innymi przed skutkami zniszczenia czy kradzieży naszego pojazdu,
- Assistance, dzięki któremu zyskamy pomoc w nagłych sytuacjach na drodze,
- ubezpieczenie szyb,
- ubezpieczenie NNW, które chroni nas przed skutkami nieprzewidzianych wypadków.
Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że istnieją także i inne ubezpieczenia obowiązkowe. Każdy posiadacz gospodarstwa rolnego musi ubezpieczyć budynki wchodzące w jego skład od ognia i zdarzeń losowych a także wykupić polisę OC rolnika.
Często też podpisana umowa kredytowa z bankiem obliguje nas do ubezpieczenia mieszkania lub domu na określonych zasadach. Bowiem bank wymienia w umowie zdarzenia (tzw. ryzyka), które powinny być uwzględnione w polisie i wymaga cesji, czyli przeniesienia praw z tytułu ubezpieczenia na bank (to on dostanie świadczenie od ubezpieczyciela po szkodzie).
Ubezpieczenia dobrowolne
Na rynku znajdziemy wiele ofert ubezpieczeń dobrowolnych zaczynając od wspomnianych wcześniej polis komunikacyjnych, takich jak AC, NNW czy Assistance, poprzez ubezpieczenia chroniące nasze życie i zdrowie, kończąc na ubezpieczeniach turystycznych, które okazują się niezwykle pomocne podczas podróży.
Przypominamy też, że ubezpieczenie na życie to nie tylko zabezpieczenie naszych bliskich na wypadek naszej śmierci, ale również pomoc w razie problemów zdrowotnych, po wypadku czy w obliczu choroby. Polisa na życie może stanowić też rodzaj inwestycji.
Z kolei prywatne ubezpieczenie zdrowotne daje nam szybki i efektywny dostęp do lekarzy i specjalistów. Co więcej polisa tego typu umożliwia nam również profilaktykę i regularne sprawdzanie swojego stanu zdrowia.
Natomiast ubezpieczenie NNW możemy wykupić nie tylko w przypadku polisy komunikacyjnej. To również opcja indywidualnego ubezpieczenia dla dziecka czy dla nas. Większość dostępnych na rynku polis NNW chroni nas zarówno w Polsce, jak i za granicą. Co ważne oprócz wypłaty świadczenia po nieszczęśliwym wypadku w przypadku uszczerbku na zdrowiu czy poważnego urazu mamy zazwyczaj do wyboru dużo opcji dodatkowych.
Jak widać branża ubezpieczeniowa ma nam wiele do zaoferowania, dzięki temu każdy z nas znajdzie ubezpieczenie dopasowane do własnych potrzeb.
Źródło: Compensa TU S.A. Vienna Insurance Group